17.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Qosja: Politika kosovare është çoroditur

Rexhep QosjaAkademik Rexhep Qosja ka thënë se Kosova është duke u dëmtuar nga korrupsioni, nepotizmi, krimi i organizuar dhe intrigat e denoncimet nëntokësore të LDK-së ndaj subjekteve politike të dala prej UÇK-së.

“Gjashtë vjetët e shkuara ishin vite të entuziazmit pse, më në fund, u bëmë shtet, prandaj edhe nuk ua kemi kushtuar vëmendjen e duhur vështirësive me të cilat ballafaqohej Kosova e këto vështirësi ishin: pengesat, problemet, diversionet që na shkaktonte Serbia në veriun e Kosovës: problemet në procesin e ndërrimit demokratik të institucioneve shtetërore; problemet që shkaktoheshin në funksionimin e këtyre institucioneve -të vetëdijshme a të pavetëdijshme, denoncimet e dyshimta që disa parti, në radhë të parë LDK-ja, ua bënin partive të dala prej UÇK-së para ndërkombëtarëve dhe, sidomos, korrupsioni, krimi i organizuar dhe nepotizmi”, ka thënë Qosja në një intervistë për “Epokën e re”.

Ai ka vlerësuar se Kosovën gjatë këtyre gjashtë vjetëve prej se është shpallur shtet i pavarur dhe sovran e ka parë si shtet në ndërtim e sipër.

“Si shtet që, megjithatë, ka shënuar disa përparime, por përparimit të të cilit një varg pengesash ia kemi bërë ne vetë. E kam parë si shtet për punët e të cilit më shumë se sa sovrani i vërtetë – populli, vendosin faktorë ndërkombëtarë ,para së gjithash EULEX-i si me të tjerë”, ka deklaruar Qosja.

Duke folur për kohën e mbajtjes së zgjedhjet parlamentare, Qosja ka thënë se do të ishte mirë që zgjedhjet të mbahen në muajt e parë të vjeshtës.

“Kjo është punë me të cilën duhet të merren dhe të vendosin, partitë e, sidomos, Gjyqi Kushtetues i Kosovës. Si qytetar i Kosovës për këtë çështje lejohem të them: sa më shpejt do të duhej të miratohej reforma zgjedhore e, mandej, të mbahen zgjedhjet që, ndoshta, do të ishte më së miri në muajt e parë të vjeshtës – në shtator a në gjysmën e parë të tetorit”, ka thënë akademik Qosja.

Më Shumë

Australiania tronditet pasi qëndroi 20 minuta në guaskën e tualetit dhe nuk kishte vërejtur merimangën e fshehur

Një modele australiane ka ndarë ‘tmerrin’ e saj kur gjeti një merimangë të madhe gjuetare të fshehur nën ndenjësen e saj të tualetit, pasi...

KKSB-ja diskuton për sigurinë e shkollave në Prizren

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), i kryesuar nga Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, sot, mbajti takimin e tretë në sallën...

Bota sot

Lajmet e Fundit