18.8 C
Prizren
E hënë, 5 Korrik, 2021

Rabini i bashkohet ushtrisë gjermane, 90 vite pasi Hitleri përjashtoi ushtarët hebrenj

Në periudhën kur Gjermania ishte në izolim total për shkak të koronavirusit, rabini Zsolt Balla fitoi reputacion për shërbimet fetare të cilat i transmetonte drejtpërdrejt në Facebook.

Tani ai ka pranuar të bëjë një punë, që dikur ishte e paimagjinueshme. Balla është emëruar shefi i rabinëve të ushtrisë gjermane, i pari që merr këtë post pas 90 vitesh, që kur Adolf Hitler përjashtoi hebrenjtë nga forcat e armatosura gjermane në vitet 1930.

Deri në moshën 9-vjeçare, Balla as që e dinte që ishte hebre dhe madje i biri i një të mbijetuari nga Holokausti. Por ky është një moment tepër simbolik për komunitetin hebre në Gjermani dhe jo vetëm.

Balla bëri betimin në një sinagogë në Lajpcig të hënën. Autoritetet gjermane shpresojnë që ky vendim të tërheqë vëmendjen për ndryshimet që po pëson ushtrua moderne e Gjermanisë, e cila gjithsesi kohët e fundit ka qenë protagoniste e disa skandaleve ku janë përfshirë personazhe të lidhur me ekstremin e djathtë.

Vitin e kaluar, njësia elitë komando, e njohur si KSK, u pezullua pjesërisht pasi u zbulua që brenda radhëve të saj kishte persona ekstremistë të djathtë. Javën e kaluar, një njësi elitare e forcave policore, e quajtur SEK, u shkri plotësisht për shkak se u zbulua që drejtues të saj kanë glorifikuar nazistët në disa grupe online.

“Rabinët në ushtri nuk do të mund të zgjidhin këtë problem brenda javës”, tha Balla për CNN. “Por duhet të punojmë me një vizion për të ardhmen, duke menduar si duam që të duket ushtria dhe shoqëria gjermane pas një dekade”.

42-vjeçari do të jetë kreu i një grupi me 10 rabinë që do të ofrojnë shërbime fetare për ushtarët hebrenj që shërbejnë në Bundeswehr, shifër që besohet se varion te 80-300 anëtarë.

Herën e fundit që ky pozicion ka ekzistuar, Gjermania merrte pjesë në Luftën I Botërore, ku rreth 100 mijë ushtarë hebrenj ishin pjesë e saj. Pasi Hitleri mori pushtetin në vitin 1933, hebrenjtë u përjashtuan nga ushtria, e më vonë nga një pjesë e mirë e jetës publike.

Anthony Kauders, profesor historie në Universitetin “Keele”, thotë se pas krimeve të tmerrshme të nazistëve, askush nuk mund ta imagjinonte që hebrenjtë do të riktheheshin në radhët e ushtrisë gjermane. Në vitet e para të pasluftës, gjermanët zgjodhën të heshtnin për makabritetet, por në vitet e fundit ka një tendencë për kujtesën e ngjarjeve.

Balla thotë se Gjermania ka bërë më shumë se çdo shtet tjetër në Europë për t’u përballur me të shkuarën dhe kjo duhet vlerësuar. Megjithatë, ai thekson se antisemitizmi mbetet ende një problem.

Më Shumë

Xherdan Shaqiri do të jetë kapiten kundër Spanjës

Kombëtarja e Zvicrës do të përballet sot me Spanjën në çerekfinale të Euro 2020. Pas një paraqitje të shkëlqyer kundër Francës, Zvicra do të jetë...

Po prisnin në radhë në market – Prizrenasit rrahen mes vete

Dje në një market në Prizren dy persona janë rrahur në mes vete përderisa ishin duke pritur në radhë tek arka, shkruan Gazeta Sinjali. Policia...

Mourinho parashikon gjysmëfinalistët e EURO 2020

Jose Mourinho tash trajner i Romës ka bërë parashikimet se kush do të jetë në gjysmëfinale të Euro 2020. Mourinho parashikon që Italia do të...

Arrestohet i dyshuari në Malishevë, e ndoqi me veturë dhe ngacmoi një të mitur duke u kthyer nga shkolla

Një person është arrestuar dhe ndaluar për 48 orë nga policia pasi i njëjti kishte ngacmuar një të mitur në Malishevë. Sipas raportit të Policisë...

Zjarr në Sopijë të Suharekës, Muharremaj: Po shkaktohen nga persona të papërgjegjshëm

Një zjarr i madh ka përfshirë një pjesë në fshatin Sopijë të Komunës së Suharekës, shkruan Gazeta Sinjali. Kryetari i kësaj komune, Bali Muharremaj, ka...

Krimet Ekonomike së shpejti në aksion, priten dhjetëra arrestime

Prokuroria ka bashkërenduar veprimet me gjyqtarin e procedurës paraprake dhe ka siguruar urdhëresat e nevojshme për realizimin e aksionit policor që pritet të zhvillohet sot...

Falsifikoi dokumente për ta shitur një tokë në vlerë 98 mijë euro, arrestohet suharekasi

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person në Suharekë, meqenëse i njëjti dyshohet se bashkë me dy persona të tjerë kanë...

Xhavit Haliti thotë se iu ngatërrua pasuria me atë të Xhavit Ukës

Deputeti nga radhët e PDK’së, Xhavit Haliti ka reaguar pas deklarimit të pasurisë nga Agjencia Kundër Korrupsionit, raporton Gazeta Express. Ai ka thënë se të...

ZYRTARE: KB Bashkimi transferon Valon Bunjakun

Basketbollisti Valon Bunjaku është lojtari më i ri i KB Bashkimit. Bunjku u transferua nga KB Golden Eagle Ylli ku në sezonin e fundit e...

Në Spitalin e Prizrenit nuk ka as sot pacient me Covid-19

84 pacientë, të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, janë duke u trajtuar në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, sipas...

Gruaja fitoi 100 mijë funte, një ditë pasi mundi kancerin: Ajo i detyrohet gjithçka një kafshe

Louise Tate fitoi 100 mijë përmes një karte gërvishtëse, të cilën e bleu duke pritur që burri i saj të linte punën. Ky është...

Prekëse: Zjarrfikësi e bart trupin e të bijës 7-vjeçare që u nxor nga rrënojat në ShBA

Një zjarrfikës e ka bartur trupin e vajzës së tij 7-vjeçe nga rrënojat e ndërtesës së shembur në Florida javën e kaluar. Ai kishte kërkuar...

Zlatan Ibrahimoviq pozon me ikonën e tij, Ronaldon

Zlatan Ibrahimoviq ka shpërndarë një foto me legjendën e futbollit nga Brazili, Ronaldon. Ibrahimoviq shpesh ka treguar se ai është adhurues i madh i brazilianit...

Pasuria e ministrit Hajrullah Çeku – deklarimet për vitin 2020 dhe 2021

Agjencia Kundër Korrupsionit ka filluar publikimin e regjistrave të deklarimit të pasurisë për zyrtarët e lartë publik për vitin 2021.   Hajrullah Çeku, ministër i Kulturës,...

Rivarroset në Malishevë 56-vjeçarja e cila ishte zhdukur që nga lufta

Sot në varrezat e fshatit Bubavec të Komunës së Malishevës, është rivarrosur Magbulle Morina e cila ishte zhdukur në kohën e periudhës së luftës...

94 vjet më parë u nda nga jeta “Heroina e Popullit” Shotë Galica

94 vjet më parë, më 1 korrik të vitit 1927, u nda nga jeta Shotë Galica (Qerime Radisheva). Lindi në Drenicë, në një nga zonat...

Lajmet e Fundit