10.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Rahovec: Pezullohet procedura penale për rrezikim të trafikut me kuaj, i akuzuari gjendet në Itali

 Gjykata Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec e ka pezulluar procedurën penale ndaj të akuzuarit për rrezikim të trafikut publik, Shqiprim Shala.

Një vendim i tillë u mor nga gjykatësi Ilir Rashkaj, pasi që i njëjti fillimisht kishte lëshuar urdhëresë ndaj të akuzuarit Shala, mirëpo ky i fundit sipas njoftimit të Stacionit Policor gjendet jashtë shtetit, respektivisht në Itali.

Për të siguruar praninë e të akuzuarit, gjykatësi Rashkaj deklaroi se do lëshojë urdhërarrest, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ndryshe, sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore Gjakovë të ngritur më 5 tetor 2009, Shqiprim Shala akuzohet se me 13 gusht 2009, rreth orës 10:45 në rrugën lokale të fshatit Ratkoc, nga pakujdesia rrezikon trafikun publik dhe jetën e njerëzve si pjesëmarrës në komunikacion.

Në aktakuzë thuhet se i akuzuari duke drejtuar qerren e kuajve, vepron në kundërshtim të rregullave të komunikacionit, bënë kthim të pasigurt në krahun e majtë, me ç’rast e godet një automjet të tipit “VW-Kombi” i cili në rastin e aksidentit ishte në tejkalim e sipër të qerres së kuajve.

Sipas aktakuzës, në këtë aksident lëndime të rënda pëson pasagjeri në qerren e kuajve, i mituri S.Sh, lëndime këto të përshkruara në ekspertizën e ekspertit mjeko-ligjor Dr. Agim Sefa.

Sot, Proton Cable Prizreni – Peja

Sot, do të luhen dy ndeshjet e mbetura në kuadër të javës së dytë në Prince Caffe Superligën e Kosovës në basketboll.   Proton Cable Prizreni...

Mbi 100 të vdekur nga zjarri në një dasëm në Irak

Një zjarr në një dasëm në Irakun verior la të vdekur të paktën 100 njerëz dhe lëndoi 150 të tjerë, thanë autoritetet të mërkurën. Zjarri...

Lajmet e Fundit