15.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Maj, 2024

Rahoveci s`ka buxhet për sterilizimin e qenve endacakë

qent endacakPrej vitit 2011 në Komunën e Rahovecit nuk është kryer asnjë aksion ndaj qenve endacakë. Megjithëse numri i tyre është rritur edhe në Nagavc ekziston strehimorja, komuna thotë se nuk ka buxhet për sterilizimin e tyre.

E qytetarët kanë kërkuar nga komuna masa për sigurinë e tyre nga qentë, të cilët ankohen se nuk mund të lëvizin lirshëm nëpër qytet prej tyre.

Por, drejtori i Shërbimeve Publike, Feim Fetoshi, thotë se për mungesë buxheti nuk kanë zgjidhje për qentë endacakë.
Menaxheri i strehimores së qenve në fshatin Nagac, Nezir Krasniqi, thotë se kapaciteti i strehimores është për 200 qen. Pas sterilizimit këta qenë lihen të lirë. ”Nuk mund i mbajmë më shumë, sepse kushton dhe s’kemi buxhet të mjaftueshëm. Kemi pasur një donator i cili na ka financuar, por tash ai nuk e bën një gjë të tillë”, ka thënë Krasniqi.

E për mungesë buxheti, komuna ka bërë të ditur se ka një plan kundrejt qenve endacakë. ”Plani ynë bazohet në dy linja kryesore: e para ka të bëjë me ndriçimin e rrugëve, kurse e dyta është marrja e masave për largimin e qenve nga rrugët e qytetit, duke respektuar ligjet dhe mënyrën humane të trajtimit të tyre”, ka thënë Marjan Shariq, nënkryetar i komiteteve, cili ka propozuar formimin e një shërbimi për kapjen e qenve dhe strehimin e tyre. Kurse Afrim Oruqi, anëtar i Komitetit, thotë se qytetarët duhet kontribuojnë më planin kundër qenve endacakë.

Zëv.komandanti i Stacionit të Policisë në Rahovec, toger Osman Ismajli, tha se PK-ja do ta mbështesë këtë projekt me të gjitha mundësitë e veta. Sipas tij, me ligj nuk mund të bëjmë eliminimin e qenve endacakë, mirëpo mund të bëjmë veprime urgjente që redukton numrin e qenve në rrugë./koha ditore/

Më Shumë

Malisheva: Arrestohet një femër, dyshohet se sulmoi fizikisht familjaren e saj

Një femër është arrestuar në Malishevë. Ajo dyshohet se të hënën e kishte sulmuar fizikisht dhe psiqikisht familjaren e saj. Në njoftimin e policisë thuhet se...

Gjimshiti, shqiptari i parë që e ngrit trofeun e Europa League

Berat Gjimshiti është bërë shqiptari i parë që e ka ngritur në qiell trofeun e Europa League sonte. Atalanta, kapiten i së cilës është Gjimshiti...

Lajmet e Fundit