27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Rahoveci -Ylli në superderbin për kalim direkt në gjysmëfinale

Java e transmetimeve të Superligës së basketbollit kosovar në Artmotion dhe komplet sezoni i rregullt i ndeshjeve përmbyllet me duelet e sotme tejet interesante, atraktive, drithëruese dhe të rëndësishme.

Në Rahovec luhet për gjysmëfinale ndërsa në Pejë për mbetje ose jo në ligë të Vëllaznimit.

17:00 RAHOVECI – G.E YLLI

Asnjëra nga këto skuadra nuk do ta kishte menduar që krejt në fund do të duhet të luftonin që të kalonin direkt në gjysmëfinale apo jo, por pikërisht ashtu ndodhi. Live dhe ekskluzivisht të dielën me fillim nga ora 17:00 nga “Mizahir Isma” në Art Sport 1 dhe Klan Kosova vjen ndeshja kryesore e ditës, Rahoveci – Ylli.

Të dy skuadrat kanë seri identike prej 17 fitoreve dhe 10 disfatave teksa kushdo që fiton sot do të kalojë çerekfinalet pa u lodhur fare, transmeton KlanKosova.tv.

Aktualisht, Ylli ndodhet e dyta në renditje teksa Rahoveci e treta, por që renditja nuk ka edhe aq shumë rendësi dhe e rëndësishme është vetëm fitorja.

Nga duelet e mëparshme të këtij edicioni, Rahoveci ka triumfuar tre herë nga po aq ndeshje të ndërsjella.

Rahoveci, 5-shja e mundshme titullare:

Morina, Davis, Daniel, Qallaku, Veseli.

G.E Ylli, 5-shja e mundshme titullare:

Kastrati, Bunjaku, Gill, Zekiqi, Morina.

19:00 PEJA – VËLLAZNIMI

Ndeshja e fundit, por assesi më pak e rëndësishmja nga elita e basketbollit tonë, ajo mes Pejës dhe Vëllaznimit luhet këtë të diel me fillim nga ora 19:00 dhe vjen ekskluzivisht nga Karagaçi në Art Sport 1.

Peja mban pozitën e katërt, të cilën e ka të siguruar dhe nuk mundet të shkojë as më lartë e as më poshtë teksa kanë arritur 14 fitore dhe 13 humbje kurse Vëllaznimi në anën tjetër edhe pse kanë luajtur një sezon historik duke bërë hallakamë komplet elitën, prapë se prapë mbajnë pozitën e fundit të renditjes me 9 fitore dhe 18 disfata teksa ky duel për ta është jetik.

Në ndeshjet direkte, gjakovarët kanë dy triumfe ndërsa pejanët kanë fituar vetëm një duel mes tyre.

Peja, 5-shja e mundshme titullare:

Berisha, Dendy, Bojku, Shoshi, Walters

Vëllaznimi, 5-shja e mundshme titullare:

Nichols, Shestani, Emogbo, Shehi, Council

Më Shumë

Kosova burimi kryesor i turistëve në Shqipëri

Sezoni turistik këtë verë në Shqipëri pritet të shënojë një rritje krahasuar me vitin e kaluar, kur kufizimet dhe situata e pandemisë Covid-19 ishte...

Haskuka: Jemi duke e pritur drejtësinë e vonuar për vrasjen e ‘Drinit’

Me rastin e shënimit të 21 vjetorit të vrasjes tinëzare të Ekrem Rexhës - komandant Drinit, kryetari i komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka së...

UEFA pritet ta ndryshojë logon e Champions Leagues

UEFA do të ndryshojë logon e UEFA Champions League këtë vit, zbulon FootyHeadlines. Logoja origjinale dhe tani ikonike e Ligës së Kampionëve është lëshuar në...

Gastronomët paralajmërojnë protesta në rast se nuk lehtësohen masat anti-Covid

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi, ka paralajmëruar protesta në rast se nuk lehtësohen masat për parandalimin e transmetimit të koronavirusit, derisa ka...

Përfaqësuesit e bizneseve: Programi i Qeverisë po favorizon skemat sociale e jo zhvillimin ekonomik

Programi i Qeverisë së Kosovës më shumë ka një komponentë sociale sesa zhvillimore, thotë profesori i ekonomisë, Safet Gërxhaliu. Ndërkohë, për kryetarin e Odës...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për falsifikim diplomash në Malishevë

Gjykata Themelore në Prizren ka njoftuar se i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditë, ndaj të pandehurit H.M., për shkak...

Sot është ditëlindja e Nexhmije Pagarushës

Para 88 vjetësh u lind Nexhmije Pagarusha, e njohur si ikona e muzikës shqiptare. Veprimtaria e saj muzikore 50-vjeçare është aq e gjerë, sa që...

Reagon KB Peja: Dardan Berisha lojtari më i mirë shqiptar i të gjitha kohërave

KB Ponte Prizreni dhe KB Peja kanë luajtur vetëm pjesën e parë të serisë së 5-të gjysmëfinale në kuadër të ‘Play-offit’. Kjo ndeshje u ndërpre...

Haskuka flet për drejtorët që i ka me aktakuza

Partitë opozitare në Prizren kohëve të fundit e kanë kritikuar jo pak kryetarin Mytaher Haskuka për keqqeverisje. Opozita i ka drejtuar gishtin pushtetit aktual të...

Avdyli kërkon nga LDK’ja të reagojë për Gërvallen, thotë se ishte zyrtare e tyre kur dha deklaratat për UÇK’në

Deputeti nga lista ‘Guxo’, e cila është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, Haxhi Avdyli, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po qëndron...

Hajdar Beqa i PDK-së – deputetit të VV-së: Krytë ta heki !

Deputet e opozitës sot kanë diskutuar me tensione me ministren e Jashtme Donika Gërvallën, e cila gjatë fjalimit të saj në Kuvend i akuzoi...

Mbytet një fëmijë 4-vjeçar në Dragash, ra në lumë derisa po luante me shokët

Një fëmijë katër vjeçar ka humbur jetën pasi është mbytur në lumin e fshatit Blaç të Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i...

Bletarët që e rrezikojnë jetën për një ndër mjaltat më të pastra në botë

Bletarët në pjesën perëndimore të Gjeorgjisë rrezikojnë shumë për ta kryer punën e tyre të përditshme. Ata ngjiten në shkëmbinj dhe drunj të lartë...

Katër të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Katër raste të vdekjes dhe 170 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, pas testimit të mbi...

Ylli për të shkruar historinë, Peja për ta ngushtuar epërsinë, takohen sot në përballjen e tretë të finales

Sot do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe Golden Eagle Yllit, raporton...

Për tre muaj, 62 raste të dhunës në familje në Prizren

Gjatë periudhës janar-mars të këtij viti, 489 persona në Kosovë kanë qenë viktima të dhunës në familje, ku prej tyre, 390 janë të gjinisë...

Lajmet e Fundit