16.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Trashëgimia e Kosovës e vështruar nga një francez

Gilbert GardesPremtimin që e kishte bërë para dy viteve, studiuesi francez Gilbert Gardes e mbajti. Në atë kohë ai kishte thënë se vizitat e tij kanë të bëjnë me mbledhjen e materialit për librin e tij, për të cilin thotë se është një përshkrim i trashëgimisë së Kosovës nëpër shekuj. Tani ai ndodhet prapë në Kosovë, për të cilën mendon se është pasqyrë e civilizimit.

Gilbert Gardes ka lindur në vitin 1942, në Saint Etienne, të Francës. Ka përfunduar studimet për histori të artit dhe ka doktoruar në të njëjtën fushë, në Universitetin Lumiere, në Lion. Ka doktoruar edhe në letërsi, në Universitetin e Sorbonës. Gardes ishte ndër hulumtuesit më të shquar të gjuhës dhe historisë së artit në CNRS (Qendra Nacionale për Hulumtime Shkencore) që nga viti 1975 e deri në vitin 2006,shkruan Tribuna

Shquhet si njohës shumë i mirë i identitetit dhe trashëgimisë. Deri më tani ka botuar mbi 240 tituj në fushën e arkitekturës, artit bashkëkohor, skulpturës, ikonografisë, urbanizmit, pikturës, biografisë, udhëtimeve dhe fushave tjera.

Më Shumë

Dy vajza nga Prizreni rrihen keq me njëra-tjetrën

Dy vajza nga Prizreni janë përleshur fizikisht mes vete, raporton PrisrenPress Si pasojë, ato i kanë shkaktuar lëndime njëra tjetrës dhe kanë pranuar tretman të...

Prizren: 3 vëllezërit në dasmë, hajnat “festuan” në shtëpitë e tyre (VIDEO)

  Në Krushë të Vogël të Rahovecit mbrëmë ka ndodhur një vjedhje e rëndë. Hajnat hynë në shtëpitë e tre vëllezërve Hajdari, të cilët bashkë më...

Lajmet e Fundit