25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Libër në anglisht për gjenocidin grek ndaj çamëve

LibriiShtëpia Botuese kanadeze ‘IWOI’, në bashkëpunim me Federatën e Shkrimtarëve Shqiptarë në këtë vend, ka promovuar romanin e Përparim Kapllanit “The Last Will” (Amaneti i fundit). Është fjala për një vepër letrare, me elementë të qartë historikë nga gjenocidi që u ushtrua ndaj çamëve në Greqi, gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore, transmeton “Tema”.

Libri u promovua pikërisht në ditën e gjenocidit çam. Të ftuar ishin shkrimtarët Faruk Myrtaj dhe Fluturak Gërmenji, historiani Olsi Jazexhi, ndërsa nga Shtëpia Botuese kishin ardhur Cheryl Antao Xavier, Brandon Pitts, redaktor dhe shkrimtar nga Los Anxhelos, Jasmine Da Costa me origjinë nga India dhe Susan Munro, poete. Këtë takim e ka nderuar edhe kryetarja e Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze, Ruki Kondaj.

Është hera e parë që botohet një vepër e këtij lloji në anglisht me këtë subjekt nga të dyja palët, si nga grekët, ashtu edhe nga shqiptarët. Në këtë promovim u vlerësua se ky libër sjell ndërmend thënien e historianit të njohur, anëtarit të Akademisë Mbretërore Britanike, Dr. Noel Malcolm: “Fati i shqiptarëve çamë është një nga sekretet më të errëta të historisë bashkëkohore evropiane”.

Më Shumë

Në Vërmicë arrestohet një turk, i ofron 10 euro ryshfet policit

Është arrestuar një shtetas i Turqisë në pikën kufitare në Vërmicë, pasi i njëjti i ka ofruar 10 euro ryshfet zyrtarit policor. I dyshuari me...

Pamje shokuese nga Prizreni: Burri rrah me grushte gruan e tij, kapet nga policia

Sot është publikuar një video ku një mashkull shihet duke e rrahur një femër. Ngjarja është raportuar se ka ndodhur në Prizren. Klankosova.tv ka arritur që...

Lajmet e Fundit