22.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Rasti “Rugova” ka ndikuar në zvarritjen e lëshimit të vizave italiane

uk rugovaDisa qytetarë që kanë aplikuar për viza në Ambasadën e Italisë në Prishtinë janë ankuar për vonesa disamujore për përgjigje. Ata ndihen të frustruar jo vetëm për shkak se procedurat zhvillohen ngadalë, por edhe se nuk i dinë arsyet e vërteta të kësaj zvarritjeje.

Edhe ambasadori i Italisë në Prishtinë, Andreas Ferrarese, i ka konfirmuar vonesat, por i ka arsyetuar ato me disa probleme burokratike. Ai nuk e ka përjashtuar mundësinë që në këtë të ketë ndikuar indirekt edhe rasti i arrestimit të ish-deputetit, Ukë Rugova.

Ka përmendur mungesën e stafit dhe shkëputjen e kontratës me kompaninë IVAO, që personat që kanë aplikuar për viza nëpërmes kësaj kompanie kanë paguar edhe 20 euro shtesë. Sipas tij në ambasadë janë futur pasaporta edhe në rrugë jozyrtare dhe se tani u duhet kohë për verifikimin e tyre./Koha Ditore/

Më Shumë

Moti sot: Me diell dhe shi, temperaturat deri në 27 gradë celsius

Sot mbi Kosovë parashihet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vranësirat gjatë ditës parashihen të sjellin...

Gjendet personi që u raportua i zhdukur në Prizren

Është gjetur personi i raportuar si i zhdukur në Prizren. Motra e tij kishte thënë në Polici se ai kishte dalë nga shtëpia më 15...

Lajmet e Fundit