-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Rekord: Ramadan Muja fletë 52 minuta para qytetarëve

Ramadan Muja 2Kryetari i Prizrenit, Ramadan Muja është përballë me qytetarët e këtij qyteti. Ai për herë të parë në mandatit e tretë ka mbajtur tubimin publik me qytetarë.

Edhe pse në moshë, Muja në këtë tubim ka folur hiq me pakë se 52 minuta për punën që është bërë gjatë pjesë së parë të këtij viti.

“Gjatë kësaj periudhe janë bërë shumë angazhime në realizimin e projekteve të rëndësishme që kanë për qëllim shërbimin e denjë ndaj qytetarëve”, tha Muja.

Pjesë e këtij debati kanë qenë një numër i madh i qytetarëve.

Ata kanë paraqitur para Mujës vrejtjet e tyre për gjendjen në infrastrukturën rrugore,ndërtimet e egra,mungesën e transparencës dhe problemet e tjera.

Njëri nga qytetarët, 81 vjeçari Alush Krushaj, qw ia kujtoi kryetarit Muja se ka qenë komunist, tha se po i dhemb koka nga padrejtësitë që po sheh në qytet, ndërsa përmendi ndërtimin pa ndonjë plan të blloqeve të banimit kolektiv tek stacioni hekurudhor, duke thënë se ato janë shumë afër njëra tjetrës dhe kjo mund të konsiderohet si një ‘burg me para’ apo ‘striptiz’ pasi afërsia mes ballkoneve nuk lejon intimitet familjar. Ai po ashtu përmendi edhe çështjen e emërtimit të rrugëve duke thënë se të rinjtë në shkollat e tashme nuk kanë njohuri për t’i kujtuar figurat e rëndësishme të qytetit, ndërsa ironizoi disa të sapo diplomuar, që i kishin thënë se nuk i njihnin vendimet e Gjykatës Supreme.

Rexhep Kryeziu, shfaqi problemin e mungesës së trotuarit në rrugën nga Bazhdarhanja deri në Petrovë, duke thënë se për shkak të kësaj janë të rrezikuar kalimtarët e sidomos nxënësit.

Ai po ashtu përmendi edhe uzurpimin e trotuareve të cilat janë zënë nga tregtarët të cilët po i shfrytëzojnë ato si pika shitjeje, ndërsa vërehet edhe neglizhencë e inspektoratit.

Ismet Morina kërkoi sqarime per ndërprejen e punimeve në dy rrugët e fshatit Kusnin të Hasit, ndërsa përmendi edhe mungesën e investimeve nga komuna në lagjen Morina, në të cilën sipas tij vetë banorët kanë dhënë kontribut vullnetar mbi 150 mijë euro për infrastrukturën

Rreth këtyre kërkesave të parashtruara nga qytetarët ndërkaq dhanë përgjigje drejtorët e drejtorive përkatëse./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Ancelotti: Merkatoja e janarit ka përfunduar për Real Madrid-in

Carlo Ancelotti konfirmoi se tregu i transferimeve të Real Madridit është “mbyllur” të dielën, duke thënë se asnjë lojtar nuk do t’i bashkohej ose...

300 policë nën hetim nga prokuroria në Shqipëri

Bilanci i vitit 2022 i Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore dëshmoi se Policia e Shqipërisë vijon të ketë probleme. Punonjës të caktuar shpesh janë konstatuar në...

Lajmet e Fundit