1.8 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Rigrupohet një “Frymë e Re” politike

JepiFrymeKosovesNjë pjesë e shoqërisë civile është duke shqyrtuar mundësinë e bashkimit në një forcë të re politike, të ngjashme me Frymën e Re, para se vendi të shkojë në zgjedhje parlamentare. Fryma e Re ishte themeluar nga dy përfaqësues të shoqërisë civile, Shpend Ahmeti, tani nënkryetar i Vetëvendosjes dhe Ilir Deda, drejtor i Institutit KIPRED.Mirëpo pasi rifunksionalizmi i kësaj partie është i pamundur, për shkak të shkrirjes së saj në Lëvizjen Vetëvendosje, përfaqësues të shoqërisë civile janë duke e shqyrtuar mundësinë e krijimit të një partie bashkë me një pjesë të anëtarësisë së partisë së shuar.

Kastriot Bujupi, një ndër iniciuesit e themelimit të një partie të tillë politike, ka konfirmuar për ‘Tribunën’ se janë duke punuar me disa persona të cilët kanë qenë pjesë e Frymës së Re që të themelojnë një parti të ngjashme me atë që ka dështuar në zgjedhjet e fundit. Ideja, sipas tij, ka qenë rifunkisionalizimi i partisë Fryma e Re, mirëpo pasi legjitimitetin për rikthimin e kësaj partie e ka vetëm Shpend Ahmeti si themelues i saj, ata tani janë duke punuar në themelimin e një partie të ngjashme.

Më Shumë

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall konkurs për një mësimdhënës/e të lëndës së matematikës

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall të lirë këtë vend pune: Një mësimdhënës ose mësimdhënëse për lëndën e matematikës. Kandidati duhet të fillojë punën më 09.01.2024 deri më 30.06.2024,...

Halitjaha thotë se nuk ka pas polici ushtarake në Zonën e Pashtrikut në vitin 1998

Dëshmitari Sadik Halitjaha gjatë dëshmisë së tij në Hagë, përpara trupit gjykues në çështjen gjyqësore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka thënë...

Lajmet e Fundit