14.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Rikthehen në Durrës të strehuarit në ish-kampin e KFOR-it në Prizren

Të mërkurën, në mënyrë të organizuar, vullnetarisht janë rikthyer në shtëpitë e tyre në Shqipëri të strehuarit në ish kampin e KFOR-it dhe në sallën e edukatës fizike të gjimnazit “ Gjon Buzuku”. Dashamir Zekaja bashkë me familjen e tij dhe dhjetëra banorë të prekur nga tërmeti nga Qarku i Durrësit, pas disa ditë qëndrimi në ish kampin e KFORi-t gjerman në Prizren dhe sallën e edukatës fizike të gjimnazit ” Gjon Buzuku”, të mërkurën vullnetarisht po riktheheshin në shtëpitë atyre.

Ai është falënderuar për mikpritjen dhe strehimin që i është bërë në Prizren, pas tronditjes psikologjike që kishin pësuar nga tërmeti shkatërrimtar. Edhe i moshuari, Mustafa Tahiri, është falënderues për strehimin dhe përkujdesjen që i është bërë në Prizren banorëve të prekur nga tërmeti, dhe thotë se edhe pse kthehet në shtëpinë e tij, ai ende nuk ndjehet i qetë nga traumat dhe dridhjet e e shpeshta të tokës në vendlindjen e tij.

Ritkthimi i këtyre personave është bërë në mënyrë të organizuar duke i rikthyer në shtëpitë e tyre me autobus nën përcjellje të policisë. Sipas informacionëve që i siguruam, numri i të kthyerve gjatë ditës së sotme ka qenë rreth 70 persona, ndërsa një gjë e tillë pritet të ndodh edhe ditëve në vijim./TV Prizreni/

FILLOI KTHIMI VULLNETAR I TË STREHUARVE NGA TËRMETI QË ISHIN SISTEMUAR NË ISH KAMPIN E KFOR-it DHE SALLËN E EDUKATËS FIZIKE NË GJIMNAZIN E PRIZRENIT

FILLOI KTHIMI VULLNETAR I TË STREHUARVE NGA TËRMETI QË ISHIN SISTEMUAR NË ISH KAMPIN E KFOR-it DHE SALLËN E EDUKATËS FIZIKE NË GJIMNAZIN E PRIZRENITTë mërkurën, në mënyrë të organizuar, vullnetarisht janë rikthyer në shtëpitë e tyre në Shqipëri të strehuarit në ish kampin e KFOR-it dhe në sallën e edukatës fizike të gjimnazit “ Gjon Buzuku”. Dashamir Zekaja bashkë me familjen e tij dhe dhjetëra banorë të prekur nga tërmeti nga Qarku i Durrësit, pas disa ditë qëndrimi në ish kampin e KFORi-t gjerman në Prizren dhe sallën e edukatës fizike të gjimnazit " Gjon Buzuku", të mërkurën vullnetarisht po riktheheshin në shtëpitë atyre. Ai është falënderuar për mikpritjen dhe strehimin që i është bërë në Prizren, pas tronditjes psikologjike që kishin pësuar nga tërmeti shkatërrimtar. Edhe i moshuari, Mustafa Tahiri, është falënderues për strehimin dhe përkujdesjen që i është bërë në Prizren banorëve të prekur nga tërmeti, dhe thotë se edhe pse kthehet në shtëpinë e tij, ai ende nuk ndjehet i qetë nga traumat dhe dridhjet e e shpeshta të tokës në vendlindjen e tij. Ritkthimi i këtyre personave është bërë në mënyrë të organizuar duke i rikthyer në shtëpitë e tyre me autobus nën përcjellje të policisë. Sipas informacionëve që i siguruam, numri i të kthyerve gjatë ditës së sotme ka qenë rreth 70 persona, ndërsa një gjë e tillë pritet të ndodh edhe ditëve në vijim.

Gepostet von Televizioni Prizrenit am Mittwoch, 4. Dezember 2019

Më Shumë

Malishevë: Qatar Charity shpërndau 300 pako ushqimore dhe miell për familjet malishevase në nevojë

Nuk është ndihma e parë e Qatar Charity në komunën e Malishevës. Kjo organizatë me programin e vet përmes hapjes së puseve për ujë...

Koalicioni LVV – AAK, valë – valë, veç sa s’ka dalë

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Bisedimet e koalicionit Zajebnicë për Asociacion: Albin Kurtit nuk po ia do ta nënshkruaj Marrëveshjen për Normalizim të marëdhënieve me...

Vjedhje në Rahovec

Enigmë

Lajmet e Fundit