22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Ronaldo dhe Maguire, lojtarët më të abuzuar në Ligën Premier

Dyshja e Manchester United, Cristiano Ronaldo dhe Harry Maguire, morën më shumë abuzime në Twitter nga të gjithë lojtarët në Ligën Premier sezonin e kaluar, ka zbuluar një studim i ri.

“Ofcom” dhe “Instituti Alan Turing”, instituti kombëtar i Mbretërisë së Bashkuar për shkencën e të dhënave dhe inteligjencën artificiale, u bashkuan për të analizuar 2.3 milionë postime të publikuara në gjysmën e parë të edicionit 2021-2022.

Studimi zbuloi se rreth 60,000 postime fyese u drejtuan lojtarëve të Ligës Premier në pesë muajt e parë të sezonit të kaluar.

Tëeetet abuzive prekën shtatë në 10 lojtarë të ligës së parë, me gjysmën e abuzimeve drejtuar vetëm 12 lojtarëve individualë – tetë prej të cilëve luanin për United në atë kohë.

Mes 13 gushtit dhe 24 janarit, Ronaldos iu dërgua numri më i madh i tweet-eve abuzuese – 12,520.

Maguire ishte i dyti në listë, pasi ishte shënjestruar me 8,954 mesazhe fyese në të njëjtën periudhë.

Marcus Rashford (2,557), Bruno Fernandes (2,464), Fred (1,924), Jesse Lingard (1,605), Paul Pogba (1,446) dhe David De Gea (1,394) gjithashtu u shfaqën në top 10, ashtu si dhe Harry Kane (2,127). ) dhe Jack Grealish (1,538).Raporti zbuloi gjithashtu se kishte dy kulme në frekuencën e postimeve abuzive.

Kulmi i parë erdhi në ditën kur Ronaldo iu bashkua United nga Juventusi më 27 gusht, me i dyti që ndodhi pasi Maguire u kërkoi falje tifozëve të klubit pas humbjes 2-0 ndaj Manchester City më 7 nëntor.

Por, studimi zbuloi gjithashtu se shumica dërrmuese e tifozëve të futbollit përdorin mediat sociale në një mënyrë të përgjegjshme.

Duke përdorur teknologjinë e re të mësimit të makinerive për të vlerësuar automatikisht nëse tweet-et ishin abuzive, një ekip ekspertësh shqyrtoi gjithashtu manualisht një mostër të rastësishme prej 3,000 postimesh për të siguruar saktësi të mëtejshme.

Nga ai mostër më i vogël i tëeet-eve, 57 për qind ishin pozitive ndaj lojtarëve, 27 për qind ishin neutralë dhe 12.5 për qind ishin kritikë, me 3.5 për qind të mbetur abuziv.

Ndërkohë, 2.6 për qind e 2.3 milionë postimeve të analizuara me teknologjinë e mësimit të makinerive u zbuluan se ishin abuzive. /Telegrafi/

Më Shumë

Skemat sociale, MF-ja fton pensionistët të lajmërohen për verifikim

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar të gjithë përfituesit e skemës së pensioneve bazike dhe kontributive se afati i paraqitjes fizike në...

Një këmbësore shkelet nga një veturë në Reshtan të Suharekës

Një këmbësore është goditur nga një veturë në fshatin Reshtan të Suharekës. Viktima është dërguar për trajtim mjekësor në spitalin e Prizrenit. “ Raportohet se i...

Lajmet e Fundit