2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Rri e luaj derën

Skender Berisha

Herë para herë mbrapa
herë poshtë herë lartë
herë përfundi herë sipri
herë lepur herë ujk

kurrë nuk bëhet bujku bujk
ujku është qen bir qeni
kur të lodheni bini flini
pastaj ndërhyni kundër gjumit
mbushni gojën kokrra valiumi

kur të zgjoheni fryni zjarrit të shuar
mos pritoni pastaj edhe kosit
hiri iu bjen syve e zemrës
varrni kujtimin degës së pemës
mbillni në kohën e lëmës

herë pas herë gërshërë në duar
pritni litarët e pasosur të shiut
grini ujë në havan sa të mundeni
kruani zhgjeben tuaj e të qytetit

Skender Berisha
5 shtator 2013,Prizren

Më Shumë

Xhaka “Ylli i Javës”

Federata e Futbollit e Kosovës dhe sponsori i Superligës, Albi Mall vazhdojnë ndarjen e çmimit “Ylli i Javës”.   Ky çmim për javën e 16-të në...

Mbi 1800 gjoba trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

1 mijë e 853 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 17 aksidente me të...

Lajmet e Fundit