11.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Rusia zëvendëson komandantin e luftës

Një zyrtar perëndimor ka konfirmuar se Rusia ka riorganizuar komandën e operacioneve të saj në Ukrainë, me gjeneralin e ri që ka pasur përvojë të gjerë në operacionet luftarake në Siri.

Duke folur për BBC në kushte anonimiteti, burimi tha se komandanti i distriktit ushtarak jugor të Rusisë, gjenerali Alexander Dvornikov, tani drejton pushtimin.

“Ky komandant ka shumë përvojë në operacionet ruse në Siri. Pra, ne do të presim që komanda dhe kontrolli i përgjithshëm të përmirësohet”, tha burimi.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Vendosja e re u bë në një përpjekje për të përmirësuar koordinimin midis njësive të ndryshme, pasi grupet ruse më parë ishin organizuar dhe komanduar veçmas, tha zyrtari.

Rusia deri më tani ka luftuar për të arritur qëllimet e saj të luftës 44 ditë pas pushtimit, duke dështuar të pushtojë qytetet kryesore si Kievi përpara se të kthejë përfundimisht pamjet e saj në rajonin e Donbasit në lindje.

Barnatorja bimore ”Bio Drini” po zgjerohet, hap pikën e re në lagjen “Bazhdarhane” të Prizrenit

Zyrtari tha se taktikat ruse i kishin parë ata të frenuar nga një numër më i vogël i njësive ukrainase që vepronin në mënyrë më inteligjente dhe me befasi, pavarësisht se Rusia mendohej se kishte një forcë “të konsiderueshme” prej pak më pak se 100 grupe taktike batalione operative.

“Nëse Rusia nuk është në gjendje të ndryshojë taktikat e saj, është shumë e vështirë të shihet se si ata ia dalin edhe në këto objektiva të kufizuara që i kanë rivendosur vetë”, tha zyrtari.

Imperativat politike të shtuara zyrtare mund të kenë përparësi ndaj prioriteteve ushtarake, me Rusinë që po shtyn përpara për të arritur një lloj suksesi përpara 9 majit, kur vendi shënon fitoren në Luftën e Dytë Botërore.

Më Shumë

Arrestohet një person në Prizren , dhunoi dhe kërcënoi një grua

Është arrestuar një burrë në Prizren, i cili dyshohet se ka dhunuar dhe kërcënuar vazhdimisht familjaren e tij. Pas intervistimit me vendim të prokurorit i...

Të martën, Zelensky në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainën

Në Tiranë do të mbahet Samiti për Ukrainën, ku pritet të jetë i pranishëm edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Samiti Ukrainë-Europa Juglindore do të...

Lajmet e Fundit