18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Savrova e Suharekës përkujtoi 28 martirët e rënë për lirinë e Kosovës

Savrova e Suharekes perkujtoi martiretBanorët e fshatit Savrovë të Suharekës, sot, kanë përkujtuar 28 martirë nga ky fshat që u vranë dhe u masakruan gjatë luftës së fundit.

Në manifestimin përkujtimor që u mbajt në oborrin e shkollës fillore, për të ndëruar martirët morri pjesë edhe kryetari i komonës së Suharekës Sali Asllanaj, nënkryetari Rexhep Kuçi, një pjesë e qeverisë komunale dhe të tjerë.

Kryetari Asllanaj, me këtë rast ka thënë se ky tubim deshmon kontributin shumë të madh të banorëve të Savrovës që ka dhënë për lirinë e vendit.

“Më lejoni që t’ju premtojë se secili prej nesh duhet që çdo ditë nga një gurë ta bëjmë vepër në mënyrë që sadopak ta plotësojmë amanatin e atyre që ranë për lirinë e Kosovës, lirinë e komunës sonë”, tha Asllanaj.

Më pas në emër të Këshillit organizativ të fshatit ka fol Qazim Hasanaj, i cili kronologjikisht ka përshkruar ngjarjet e tmerrshme të forcave kriminele sërbe mbi popullatën e pafajshme të fshatit Savrovë dhe fshatrave përreth. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Lajmet e Fundit