12.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Nëntor, 2021

SBAShK-u pas miratimit në parim të Projektbuxhetit: Greva përshkallëzohet në dhjetor nëse vazhdon injorimi i kërkesave

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka paralajmëruar përshkallëzim të masave sindikale pas datës 4 dhjetor nëse Qeveria e Kosovës dhe deputetët e Kuvendit të Kosovës vazhdojnë injorimin e kërkesës së tyre për përfshirjen e kostos së Ligjit të Pagave në Ligjin për Buxhet të vitit të ardhshëm.

Koordinatori i SBAShK-ut, Ymer Ymeri ka thënë për Telegrafin se kanë kërkuar takime me anëtarët e Komisionit për Buxhet e Financa si dhe me shefat e Grupeve Parlamentare të partive politike, por nga asnjëra palë nuk kanë marrë përgjigje.

“Ne i jemi drejtuar edhe Komisionit për Buxhet edhe Financa për takim para se të miratohet Projektligji për Buxhetin, e ata sot e kanë miratuar, neve nuk na kanë takuar, po ashtu ju kemi bërë shkresë edhe shefave të Grupeve Parlamentare që edhe me ta të bisedojmë, që të bëjmë plotësim-ndryshim të Projektligjit të Buxhetit 2022, që të përfshihet edhe kostoja e Ligjit të Pagave por nuk kemi takime”, tha Ymeri.

Ai tutje shtoi se paralajmërimi i një greve të përgjithshme që është bërë për në muajin janar të vitit të ardhshëm, mund të bëhet në dhjetor nëse institucionet vazhdojnë t’i injorojnë.

“Paralajmërimi për datën 4 dhjetor që e kemi bërë qëndron, dhe nëse injorohemi tërësisht atëherë paralajmërimi për grevën e përgjithshme mund të kaloj nga janari që është planifikuar për në dhjetor. Menjëherë pas 4 dhjetorit të fillojmë me përshkallëzim të grevës nëse injorohen kërkesat”, tha koordinatori i SBASHK-ut, Ymer Ymeri.

Të njëjtën kërkesë e kanë edhe nga Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës.

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës të enjten do të marrë vendim rreth mbajtjes së grevës e mund të ketë edhe masa më radikale, nëse deri atëherë nuk marrin përgjigje nga Qeveria e Kosovës.

Kryetari i FSSHK-së, Blerim Syla në një deklaratë për Telegrafin ka thënë se do të dërgojnë edhe njëherë kërkesë Qeverisë për t’i përfshirë në proces të hartimit të Projektligjit për Paga.

Syla tha se të enjten Këshilli Drejtues i FSSHK-së do të paralajmërojë grevën, nëse Qeveria vazhdon ta injorojë kërkesën e tyre.

“Para ditës së enjte ne do të dërgojmë edhe njëherë kërkesën Qeverisë së Kosovës, pasi të enjten e kemi mbledhjen e Këshillit Drejtues në nivel nacional edhe faktikisht e paralajmëron grevën, nëse Qeveria nuk reflekton”, tha Syla për Telegrafin.

Sipas Sylës, greva mund të nis me një ditë, por ai tha se ka mundësi që të ketë masa më radikale.

“Nëse nuk ka përgjigje të Qeverisë atëherë shkojmë në veprime sindikale, se çfarë do të jenë ato shohim, mund të fillojë një ditë total, kuptohet përveç urgjencës kuptohet. Pastaj mund të shkojmë edhe në masa më radikale”, theksoi Syla.

Ndërkaq, rreth dy javë më parë Qeveria ka miratuar Projektligjin e Buxhetit për vitin 2022, ku kostoja për Ligjin e Pagave nuk është e përfshirë.

Kurse ky Projektligj sot ka marrë dritën e gjelbër nga Komisioni për Buxhet dhe Financa.

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka prezantuar para deputeteve Projektbuxhetin për vitin 2022, i cili parashihet të jetë mbi 2.7 miliardë euro. /Telegrafi/

Më Shumë

Italia zhgënjen dhe mbetet në play-off, Zvicra në Botëror

Kthehet makthi i Italisë për t’u kualifikuar në Botëror. Ashtu si përpara Botërorit në Rusi 2018 kur me Ventura, në playoff ndaj Suedisë, skuadra...

Ndërroi jetë Nysret Durmishi

Ka ndërruar jetë drejtori i Inspektoratit të Punës në Prizren, Nysret Durmishi. Lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë Zafir Berisha. Postimi i Berishës Prehu ne...

Pamje nga tentim grabitja në argjendarinë në Prizren dhe plagosja e pronarëve

Mbrëmjen e së hënës, dy persona mbetën të plagosur në Prizren, gjatë një tentimgrabitjeje të armatosur, në një lokal argjendarie. Klankosova.tv i konfirmoi policia se...

Zafir Berisha uron Totajn për fitoren në Prizren

Kryetari i Nismës, Zafir Berisha ka shpallur fitoren e balotazhit në Prizren. Ai ia ka uruar fitoren kandidatit e PDK-së Shaqir Totajt. Postimi i plotë Urime Shaqe?, Tregoni...

EXIT POLL-i i prezantuar në Klan Kosova: Shaqir Totaj i PDK-së e fiton Prizrenin

Shaqir Totaj i PDK-së ka fituar Prizrenin me 50.60 përqind, sipas EXIT POLL-it të prezantuar në Klan Kosova. Ndërkaq, Mytaher Haskuka i Vetëvendosjes ka 49.40...

Jules Kounde, emri më i kërkuar për janarin

Mbrojtësi francez i Sevilla-s, Jules Kounde, është emri më i kërkuar për merkaton e janarit. Për të, vera e kaluar ishte një mundësi e artë...

Kosova humbet miqësoren ndaj Jordanisë

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka pësuar humbje në stadiumin “Fadil Vokrri” në miqësoren kundër Jordanisë (0-2). Pavarësisht largimit të përzgjedhësit Bernard Challandes, futbollistët “dardanë”...

“Shumë plak e ke marrë burrin”, Adelina Tahiri i kthehet ashpër ndjekëses

Adelina Tahiri është prej disa vitesh në një martesë të konsoliduar me Serjozha Markov dhe çifti ka edhe një djalë që e kanë quajtur...

Një gazetar i pasur është një gazetar që qelb erë, sepse ka shfrytëzuar zanatin për të arritur qëllime të tjera

Indro Montanelli Di që shumë prej jush janë të interesuar ndaj gazetarisë dhe mjeteve të komunikimit. Unë këtë pasion fillova ta kultivoja që nga gjimnazi,...

Këto fshatra të Prizrenit do të mbesin sot pa rrymë

KEDS-i ka njoftuar se sot do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në Prizren. Kjo për shkak të punimeve në rrjet. Njoftimi i KEDS-it: Prizren Punime të domosdoshme...

Gazetari amerikan dënohet me 11 vjet burg në Mianmar

Një gjykatë ushtarake ka dënuar gazetarin amerikan, Danny Fenster me 11 vjet burg. Fenster, një 37-vjeçar nga Detroit, Michigan, është arrestuar në Mianmar për më...

Sulmohet një person në Suharekë, i shkaktojnë lëndime të rënda

Një person është sulmuar mbrëmjen e së martës në Parkun e Dëshmorëve në Suharekë. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, si është sulmuar fizikisht nga...

Historia e Mazrrekut të Hasit

Shkruan: Fidan Shehu Mazrreku shtrihet në krahinën e Hasit të Kosovës, në perëndim të Prizrenit. Ky vendbanim përmendet si fshat nga i cili e kishin...

Qeveria e Bjellorusisë me fushatë dezinformimi kundër anëtarëve të NATO-s, e përfshirë dhe Rusia

Hulumtues amerikanë të sigurisë kibernetike, kanë thënë të kenë zbuluar të dhëna se Qeveria e Bjellorusisë është e lidhur me një fushatë të dezinformimit...

Mbi 75% të votave merr Smajl Latifi në Rahovec, pas numërimit të gjysmës së votave

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar të publikojë rezultatet preliminare të raundit të dytë në 21 komuna të zgjedhjeve lokale 2021. Sipas KQZ-së, me numërimin...

Tentim-grabitje në Prizren, plagosen dy persona

Dy persona kanë mbetur të plagosur në një tentim-grabitjeje në Prizren. Zëdhënësi i Policisë për rajonin e Prizrenit, Shaban Osmanollaj tha për Gazetën Express se...

Lajmet e Fundit