25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Sculp’Ice, fillon shkrirjen e “Skulpturimit në akull”

sculp-fest_1052Sculp’Ice që filloi ditën e së premtes në qytetin e Prizrenit, ka filluar që sot, për nder të gjashtë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, të bëj shkrirjen graduale të skulpturave.
Ky festival, i cili u përcoll nga një publik i stërmbushur në Sheshin e Lidhjes së Prizrenit, ka arritur që të realizojë konceptin e planifikuar, e që është “Shkrirja e Barrierave” përmes artit, në praninë e një numri të konsiderueshëm të publikut.

Sonte në Sheshin e Lidhjes së Prizrenit do të iniciohet ceremonia mbyllëse e edicionit të tretë të Sculp’Ice, ku në këtë performancë nën nxehtësinë e flakës do të shkrihen edhe të gjitha skulpturat e realizuara në akull gjatë tri ditëve të kaluara, nga 7 artistët mysafirë.

Skulptorja norvegjeze Elisabeth Kristensen tha se “Skulpturimi në akull, zakonisht bëhet në sheshe dhe komunikimi me publikun është pjesë e punës. Krahas krijimit të veprës duhet të ndaleni dhe të bisedoni me njerëzit. Kjo është njëra nga bukuritë e festivaleve të skulpturës”, ka thënë ajo.

Në kuadër të këtij festivali, vizitorët kureshtarë kanë qëndruar në tendat, ku artistët e Sculp’Ice po realizonin punimet prej akulli.

Më Shumë

Fury thotë se do ta nokautojë Usykyn në revansh, mohon se është mundur nga ai

Tyson Fury thotë se ai fitoi luftën e peshave të rënda me Oleksandr Usyk në Arabinë Saudite muajin e kaluar – dhe pretendon se...

‘Isha në kohën e gabuar me shokë të gabuar’ – Çka tha në gjykatë i akuzuari për rrahjen në Prizren?

I akuzuari K.R. ka dalë para gjykatës për rrahjen që kishte ndodhur në dhjetor të 2019 në Prizren. Gati 5 vite më vonë, i...

Lajmet e Fundit