22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

S’do të ketë vaksinim të detyruar për futbollistët që marrin pjesë në Evropian

Rasti i Busqets i cili rezultoi pozitiv ndaj testiti Covid-19 ka shkaktuar panik dhe tani ka lindur debati në lidhje me vaksinim e futbollistëve që do të marrin pjesë ne euro 2020. Çdo kombëtare pjesëmarrëse në europian i është lënë me dëshirë nëse duan të vaksinohen apo jo.

Lojtarët e Kombëtares së Anglisë nuk janë vaksinuar. Trajneri i “tre luanëve” Gareth Southgate pak kohë më parë i kërkoi autoriteteve që të vaksinonin futbollistët për shkak se janë të rrezikuar nga udhëtimet e shumta që bëjnë, por kërkesa e tij nuk u mor parasysh pasi qeveria britanike vazhdoji planin e saj duke vaksinuar kategoritë më të rrezikuara dhe jo duke privilegjuar futbollistët.

Sidoqoftë sipas asaj që raportojnë mediat në Britani duket se lojtarët tashmë edhe pse e kanë mundësinë të vaksinohen e kanë refuzuar një gjë të tillë, pasi nuk dëshirojnë që ky plan i qeverisë pra të anashkalohet duke i dhënë atyre një mundësi të tillë.

Belgjika ndërkohë ka marr vaksinën Johnson e Johnson. Të gjithë lojtarët dhe pjesëtarët e stafit janë vaksinuar prej duke marrë dozën e parë më 31 maj dhe 2 qershor.

Në radhët e Zvicrës i vetmi që i ka marr të dy dozat është trajneri i helvetëve Vladimir Petkoviç, ndërkohë pjesa tjetër e ka vetë në dorë nëse do të dëshirojë të vaksinohet ose jo.

Kombëtarja polake është një skuadër ku të gjithë lojtarët së bashku me stafin janë vaksinuar, ndërkohë përfaqësuesja austriake nuk e ka bërë një gjë të tillë, pasi stafi mjekësore i ekipit nuk ja kë këshilluar një gjë të tillë me argumentin se ndoshta për shkak të efekteve lojtarët nuk do të kenë mundësi të ndjekin stërvitjen.

Holanda ndërkohë një pjesë është vaksinuar ndërsa disa të tjerë nuk kanë preferuar të marrin dozat. Dorë të lirë është lënë edhe tek Franca, teksa trajneri i tyre Didier Deschamps nuk i ka detyruar lojtarët por i ka këshilluar se marrja e vaksinës është diçka e mirë.

Më Shumë

Burrat e famshëm që tradhëtuan gratë e tyre

1. Ben Affleck Shpejt pasi aktori dhe Jennifer Garner konfirmuan divorcin, nisën thashethemet se Ben kishte një histori me dadon e shtëpisë, e cila më...

Sërish shpallet i pafajshëm ish-inspektori i Komunës së Prizrenit i akuzuar për keqpërdorim të detyrës

 Ish-inspektori i tregut në Komunën e Prizrenit, Fatmir Gashi është shpallur sërish i pafajshëm nga Gjykata Themelore në Prizren. Ai akuzohej se kishte keqpërdorur pozitën...

Vreshtarët e Rahovecit nuk i besojnë ministrisë

Shoqata e Vreshtarëve “Vreshtari” nga Rahoveci, ka reaguar ndaj propozimi që sipas tyre ka dalë nga ana e Ministrisë së Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit...

Paraburgim ndaj katër personave në Prizren të dyshuar për fajde, ryshfet e mashtrim

Gjykata Themelore në Prizren i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje tridhjetë ditë katër personave të dyshuar për fajde, ryshfet, keqpërdorim i detyrës...

Gjendet pa shenja jete një person në një motel të Prizrenit

Një person i gjinisë mashkullore është gjetur pa shenja jete në një motel (emër i njohur për redaksinë) në Prizren, dje në mesdite. Sinjali merr...

Situata me COVID-19 në Spitalin e Prizrenit: 5 pacientë në trajtim

Në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 77 pacientë. Nga ta, 28 janë të konfirmuar me COVID-19, ndërkaq...

Bordi i Telekomit me vendim: Punëtorët e avancuar pa kritere të kthehen në pozitat e më hershme

Bordi i drejtorëve i Telekomi të Kosovës me anë të një e-maili që i ka dërguar personelit, njofton se ka marr disa vendime që...

Një grua ndërron jetë në Spitalin e Prizrenit, dyshohet se kreu vetëvrasje

Dyshohet se një grua, në rrugën “Janina” në Prizren, i ka dhënë fund jetës së saj, mëngjesin e djeshëm, rreth orës 10:00, raporton Gazeta...

Vdekja e foshnjes 3 javëshe në Suharekë, flet Kryeprokurori i Prizrenit

Një foshnje 3 javëshe është sjellë dje pa shenja jete dje në Qendrën Emergjente në Suharekë. Mjeku ka konstatuar vdekjen e foshnjës, ndërsa shkaqet...

Gjyqtari Fidan Hoxha nga Prizreni, zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës 

  Në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtur sot në Prishtinë, ku të drejtë vote kishin 318 (treqind e tetëmbëdhjete) gjyqtarë nga të gjitha Gjykatat Themelore,...

LDK, PDK e AAK konfirmojnë shumicën e kandidatëve për kryetarë të komunave, LVV pa asnjë zyrtarizim

Kur kanë mbetur më pak se katër muaj nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, subjektet politike po vazhdojnë konfirmimin e kandidaturave për kryetarë të komunave. LDK,...

Arrestohet “Konti i Zi”, pasardhësi i Papës me një të kaluar plot mister dhe krime

  I pasur, pinjoll i një prej familjeve më aristokrate italiane, pasardhës i një pape. Por kjo nuk e ka penguar Ranieri Adami Piccolominin të...

Kurti: I bëra katër propozime në takimin me Vuçiqin, njëri ndër ta Këshilli Nacional për serbët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se në takimin në Bruksel me delegacionin nga Serbia dhe përfaqësuesit e lartë të BE-së, i ka...

Nesër përurohet laboratori biokimik në QMF në Gjonaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, nesër do të bëjnë përurimin e...

Një vit pa dasma, si do të organizohen ato këtë vit

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit kanë dhënë detaje për mënyrën se si do të mbahen dasmat këtë vit. Pas një kohë të gjatë u hap...

NISMA zyrtarizon kandidatin për të parin e Prizrenit

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, me bashkëpunëtorë të kryesisë qendrore sot kanë qëndruar në qytetin e Prizrenit, ku janë takuar me strukturën e...

Lajmet e Fundit