10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Sebalter përfaqëson Zvicrën në Eurovizion

22Në festivalin e Këngës së Eurovizionit që mbahet në muajin maj në Kopenhagë të Danimarkës, Zvicra do të përfaqësohet nga këngëtari tesinez Sebalter, që është emër artistik i Sebastiano Paù-Lessie.

Ai ka marrë më së shumti mbështetje, si nga juria ashtu dhe nga publiku, në mesin e gjithsej gjashtë finalistëve të spektaklit te mbajtur të shtunën në sallën “Bodensee Arena” të Kreuzlingenit, raporton Albinfo.ch.

Sebalter vjen nga lokaliteti Giubiasco afër Bellinzonës ndërsa kënga e tij fituese mban titullon “Hunter of Stars” (Gjahtar yjesh). Ai do të përfaqësojë Zvicrën në festivalin evropian të kënges që mbahet më 8 maj.

Finalja e përzgjedhjes së përfaqësuesit të Zvicrës në Eurovizion është transmetuar drejtpërdrejtë nga SRF, pastaj Televizioni i Zvicrës Perëndimore (frankofone) RTS dhe ai i Zvicrës italiane RSI.

Më Shumë

Përkujtohen të vrarët në masakrën e Gollubovcit në Malishevë

Sot është përkujtuar masakra e Gollubovcit, ku 24 vite më parë forcat serbe kanë vrarë në mënyrën më mizore 30 civil shqiptar, kryesisht të...

Australiania tronditet pasi qëndroi 20 minuta në guaskën e tualetit dhe nuk kishte vërejtur merimangën e fshehur

Një modele australiane ka ndarë ‘tmerrin’ e saj kur gjeti një merimangë të madhe gjuetare të fshehur nën ndenjësen e saj të tualetit, pasi...

Lajmet e Fundit