17.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Puna me të vdekurit

frigorifesrTre frigoriferë qëndrojnë në një dhomë në të cilën sapo hyn, të rrënqethet trupi. Aty qëndrojnë kufomat dhe pjesët e amputuara të njerëzve që vuajnë nga sëmundje të ndryshme.

Jo çdo kush mund të kujdeset për pranimin dhe dorëzimin e kufomave, shkruan Tribuna.

Bejtush Gashi, shef i shërbimit të morgut në QKUK ka nis punën aty që nga viti 1999, atëherë kur brenda muaji pranonte mbi dy mijë kufoma. Ndonëse tash numri i kufomave nuk është aq i madh, Bejtushit i duhet që për 8 orë resht që qëndrojë në ambientin e këtij morgu.

Krejt këto raste nuk kanë ndikuar asnjë herë që ai të ndjejë frikë. Kjo nuk i ndodhi atij as në ditën e parë të punës. Thotë se në vit në morg pranohen 799 kufoma.

 

Më Shumë

Shtrenjtohen derivatet

Ministria e Industrisë, Tregtisë dhe Ndërmarrësisë ka përcaktuar tavanin e çmimeve për derivate në 24 orët e ardhshme. Çmimi maksimal i lejuar për shitjen e...

Filigrani prizrenas ngjall interesim te studentë të huaj

Mjeshtërit e filigranit në Prizren janë kthyer në trajnerë të shumë të rinjve që duan të dinë e të merren me këtë zeje. Përveç...

Lajmet e Fundit