8.8 C
Prizren
E hënë, 16 Maj, 2022

“Sekret” dështimi i Shqipërisë për kualifikim në finalen e “Eurovizion”

Shqipëria këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati dhe këngën e saj “Sekret”, dështoi të kualifikohet në natën finalen e “Eurosongut”.

Ajo këndoi e para në natën e parë gjysmëfinale, por nga 17 këngë në garë,  mbeti jashtë dhjetëshes që do t’i mundësonte të këndonte në finalen e 14 majit në skenën e festivalit që po mbahet në Torino të Italisë.

Pas Eugent Bushpepës në Portugali, Jonida Maliqit  në Izrael (për shkak të pandemisë, Arilena Ara nuk arriti të këndojë sepse u anulua tërësisht mbajtja e festivalit në vitin 2020) dhe Anxhela Peristerit që në Holandë e kualifikuan Shqipërinë në finale, Ronela nuk arriti t’i bindë juritë profesionale dhe publikun që ajo të ketë një vend në natën e madhe.

Kështu, “Sekreti” i Ronela Hajatit u zbulua, por jo edhe arsyeja përse kjo këngë dhe kjo përformancë nuk mori vota të mjaftueshme të kualifikohet.

RTKlive ka pyetur disa artistë e këngëtarë në Kosovë, për të dhënë opinionin e tyre për arsyet që kanë mundur ta penalizojnë këngëtaren Ronela Hajati që të mos kualifikohet.

Megjithatë, përveç komenteve pozitive nëpër rrjetet sociale, për atë çfarë këngëtarja paraqiti në skenën e natës së parë gjysmëfinale të 10 majit, askush prej tyre nuk deshi të flasë.

Paradoksalisht, komentet e tyre nuk janë edhe aq në harmoni me rezultatin e  këngës dhe këngëtares.

Sidoqoftë, në youtube, vetëm për disa orë, kënga ka marrë më shumë se 723 mijë klikime, ndërsa videoklipi i këngës, i  publikuar në faqen  zyrtare e Eurovisionit, para dy muajsh, numëron mbi 3.5 milionë shikime.

Kjo është kënga e dytë më e klikuar, pas asaj të Ukrainës, e cila ka mbi 948 mijë klikime dhe e cila u kualifikua për në finalen e Eurovizionit.

Pas publikimit të radhitjes së shteteve të cilat u kualifikuan në finalen e madhe të “Eurovision 2022”, shumë adhurues të festivalit kanë shprehur zhgënjimin për mos kualifikimin e Shqipërisë.

Në Festivalin e Këngës në RTSH, në vendin e dytë u radhit Alban Ramosaj me këngën “Theje”/RTKLIVE/

Më Shumë

Fahrije Hoti është “Evropiania e Vitit”

Pronarja e Kooperativës “Krusha”, Fahrije Hoti, është fituesja e sivjetme e çmimit “Evropiania e Vitit”. Fituesja është shpallur mbrëmë nga ambasadori i BE-së në Kosovë,...

Drejtoresha e shkollës kafshon djalin autik

E ëma e fëmijës ka denoncuar rastin e çuditshëm, pasi fëmija ishte kthyer nga shkolla me shenjën e kafshimit në këmbë. Mediet greke shkruajnë se...

Sejrani: Shtyrjet e seancave në Gjykatën Themelore të Prizrenit janë kryesisht nga mungesa e të pandehurve

Në mbledhjen e 287-të të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, u.d. kryetarit të deritanishëm të Gjykatës Themelore në Prizren, Artan Sejrani ka raportuar për tremujorin...

Koreja e Veriut njofton vdekjen e parë nga COVID-19

Koreja e Veriut ka njoftuar vdekjen e parë nga COVID-19, një ditë pasi vendi konfirmoi rastin e parë zyrtar të coronavirusit që nga fillimi...

Nesër organizohet vizitë në shtëpinë-Muze të Ukshin Hotit

Komuna e Rahovecit ka njoftuar se me rastin e 23-vjetorit të zhdukjes së profesorit, politologut dhe luftëtarit të paepur të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti,...

Kosovari bëhet hero duke shpëtuar serben që banesën ia mori zjarri

Një kosovar ka shpëtuar një grua serbe nga zjarri më 24 prill në Gjenevë të Zvicrës. Pasi banesën e serbes Ivana e mori zjarri, detyrën...

Katër futbollistë pritet të largohen nga Ballkani

Skuadra e Ballkanit ka arritur sukses historik duke e fituar titull e kampionit në Superligën e Kosovës. Mirëpo nga kjo skuadër në afatin kalimtar të...

14 muaj burgim për ish-inspektorin e ndërtimit në Prizren i akuzuar për korrupsion

Nexhmedin Musliu, ish-inspektor i ndërtimit në Prizren, është dënuar me 14 muaj burgim unik për dy vepra penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Sipas aktgjykimit...

Mësimdhënësit në grevë njëorëshe

Ka nisur greva njëorëshe në të gjitha institucionet arsimore në vend. Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të Kosovës, Rrahman Jashari...

“Tërheqja e 30 për qind të Trustit do të kalojë”

Besnik Tahiri i AAK-së beson se tërheqja e mjeteve nga Trusti do të kalojë në Kuvendin e Kosovës. Ndonëse për këtë është kundët grupi më...

Golden Eagle Ylli mposht Prishtinën edhe në ndeshjen e tretë dhe kalon pa problem në finale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës me rezultat 56:75 (11:18, 17:17, 11:25, 17:15), duke kaluar në finale të Play-offit, pasi në...

210-vjetori i lindjes së Edward Lear, poeti dhe piktori që dokumentoi Shqipërinë e shekullit XIX

Në 12 Maj 1812, në Highgate, Angli, lindi Edward Lear, poet dhe ilustrues, autor, piktor që vizatoi çdo gjë që pa në rajonin e...

Arrestohet personi në Suharekë, i hyri në oborr fqinjit me revole sepse ia shfrytëzoi internetin

Policia e Kosovës ka njoftuar se sot është arrestuar një person në Bllacë të Suharekës, pasi që i njëjti ka kanosur fqinjin e tij...

“Ma ke shkatërru jetën, kam me t’vra”, pacienti kërcënon mjekun në Rahovec

Kërcënimet ndaj personave zyrtarë dhe profesionistëve shëndetësorë, janë një fenomen në rritje në vendin tonë. Vetëm në muajt e fundit janë raportuar raste të ndryshme...

Rahovecasja e lajmëron burrin në polici për armëmbajtje pa leje

Një grua në Rahovec ka raportuar në polici se bashkëshorti i saj posedon armë. Pas kësaj, organet e rendit njoftojnë se nga shtëpia e të...

Partitë opozitare kundër Projektligjit për pagën minimale: Po diskriminohen veteranët e luftës

Në seancën e Kuvendit të Kosovës po diskutohet për ngritjen e pagës minimale në vend, mirëpo për këtë projektligj nuk janë duke u pajtuar...

Lajmet e Fundit