0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Seksi është shumë i mirë për trurin

Të qenit fizikisht i afërt me një qenie tjetër njerëzore dihet se rrit nivelet e oksitocinës – “hormonit të përqafimit” – në tru, duke ju bërë të ndiheni të lumtur dhe të sigurt.

Shkencëtarët e dinë se pjesë të caktuara të trurit janë të lidhura me kënaqësinë, duke u bërë më aktive pas konsumimit të ushqimit, ose duke bërë seks.

Kur bëjmë seks, sinjalet fizike që ndjehen nga trupi dërgojnë sinjale përmes nervave tanë në tru, të cilat reagojnë duke lëshuar kimikate që na bëjnë të përjetojmë edhe më shumë kënaqësi.

Disa kërkime sugjerojnë se natyra ritmike e seksit dhe stimulimi seksual krijon një lak fiziko-psikologjik kënaqësie.

Ndërsa kënaqësia fizike rritet gjatë fazës së orgazmës së seksit, rritet edhe kënaqësia psikologjike, dhe më shumë kënaqësi psikologjike rrit kënaqësinë fizike.

Hulumtimi gjithashtu sugjeron se ritmi i seksit mund t’i ndihmojë gratë dhe burrat të zgjedhin partnerët e duhur seksual.

Një person do të priret drejt një partneri seksual, ritmi i të cilit i sjell më shumë kënaqësi, sepse një ritëm i mirë është një masë e aftësisë seksuale.

Si të bëni seks më të mirë?

Mënyra më e mirë për të bërë seks më të mirë është të mësoni të dëgjoni trupin dhe trurin tuaj. Kush dhe çfarë ju sjell më shumë kënaqësi gjatë seksit?

Zgjidhni partnerë seksualë që ju bëjnë të ndiheni të lumtur dhe të përmbushur. Të ndihesh rehat me dikë mund t’ju ndihmojë të bëni seks të mirë.

Zgjidhni pozicione seksuale që ju sjellin më shumë kënaqësi. Merrni kohë për të eksploruar vetë trupin tuaj dhe dini se cilat ndjesi ju pëlqejnë më shumë. Masturbimi është një mënyrë e sigurt, e shëndetshme dhe normale për të mësuar më shumë rreth preferencave tuaja seksuale.

Flisni me partnerin tuaj për atë që i pëlqen. Mbani një linjë të hapur komunikimi me partnerin tuaj kur bëhet fjalë për të folur për seksin.

Provoni gjërat që i pëlqejnë partnerit tuaj dhe kërkoni që të provojë gjërat që ju pëlqejnë. Seksi është më i këndshëm kur të dyja palët e përfshira po marrin kënaqësi nga përvoja. Mësoni për atë që sjell kënaqësinë e tjetrit, së bashku, transmeton Klankosova.tv.

Më Shumë

Komuna e Rahovecit themelon fond për të ndihmuar zonat e përmbytura nga vërshimet

Komuna e Rahovecit njofton se, pas dëmeve të shkaktuara në shumë qytete të Kosovës nga reshjet atmosfererike, kryetari Smajl Latifi ka vendosur të themelojë...

Ngjarja e rëndë: Përplaset për vdekje nga treni 15-vjeçari shqiptar në Itali

Tragjik ka rezultuar fati i një 15-vjeçari shqiptar, i cili është përplasur mbrëmë nga një tren. Ngjarja e rëndë ndodhi në stacioni hekurudhor Chiari...

Lajmet e Fundit