15.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Serbia do biseda me BE-në, pa kapitullin për Kosovën

Qeverise serbise-objektiSerbia do të përpiqet që të mbledhë front sa më të gjerë vendesh që do të kundërshtonin kërkesën Gjermanisë e të Britanisë që bisedimet e Beogradit me Brukselin të fillojnë me hapjen e kapitullit për Kosovën. Gazeta “Novosti” shkruan se qëllimi i Beogradit është që në versionin final të kornizës biseduese për të cilën duhet konsensusi në Bruksel, të mos futet e gjithë “pakoja gjermano-britanike me nëntë pika por që të paktën ajo të zbutet.

Serbia do të përpiqet që të lobojë që të mos hapet kapitulli 35, ai për Kosovën dhe që normalizimi i marrëdhënieve Beograd–Prishtinë të mos pengojë fillimin negociatave për fusha të tjera, dhe, do të kërkojë gjithashtu, që ngecja eventuale në normalizim të mos e pengojë gjithë procesin negocues me BE-në.

Gazeta “Novosti”, shkruan se shumë vende, e jo vetëm pesë vendet e BE që nuk e kanë njohur Kosovën, nuk pajtohen me kushtet gjermano- britanike e shefat e diplomacive të vendeve të BE më 30 shtator do të bisedojnë për këtë çështje.

Këtë e ka thënë dje në Beograd shefi i diplomacisë sllovake në Beograd.

Më Shumë

Kievi thotë se sulmet me raketa ruse plagosën dhjetë persona në lindje të Ukrainës

  Dhjetë persona u plagosën dhe pesë mbetën nën rrënoja në sulmet me raketa ruse gjatë natës në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, tha...

Një muaj paraburgim ndaj dy të dyshuarve për përfshirje në grabitjen në Suharekë

Gjykata Themelore e Prizrenit ka vendosur për një muaj në paraburgim ndaj dy të dyshuarve për dhënien e ndihmës gjatë kryerjes së veprës penale...

Lajmet e Fundit