-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Serwer: Sulmin në Banjskë, Vuçiq mund ta përdorte për ndërhyrje ushtarake

Profesori në universitetin amerikan “John Hopkins”, Daniel Serwer, ka thënë se sulmi në Banjskë më 24 shtator është kopjim i strategjisë së presidentit rus Vladimir Putin në Donbas dhe Krime, nga homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiq. Sipas tij, ambiciet e Vuçiqit për ta kontrolluar fatin politik të serbëve në vendet përreth janë kërcënim i madh për rajonin.

“Mendoj se ambiciet e tij, të mbështetura nga Rusia, janë kërcënimi më i madh për paqen dhe stabilitetin në rajon. Historia nuk përsëritet, por rimon. Dyshoj se rajoni do të shkojë në një luftë për tre vjet e gjysmë siç ishte në Bosnjë në vitet 1990, por sigurisht që mund të shohim paqëndrueshmëri serioze”, ka thënë Serwer për “AntenaM”.

Ai ka theksuar se Vuçiqi donte të provokonte një konflikt brenda Kosovës, të cilin mund ta përdorte si justifikim për ndërhyrje ushtarake

Serwer për këtë medium ka thënë se ekzekutivi malazias është i gatshëm t’u shërbejë interesave serbe dhe ruse. “NATO-ja patjetër do të duhet të mendojë se si të mbrojë sekretet e Aleancës nga dërgimi në Moskë”, theksoi Serveri.

Më Shumë

42-vjeçari shqiptar humb jetën në burgun grek

  Një shqiptar i burgosur në Greqi, ka vdekur në qeli. Fillimisht po dyshohet se vdekja ka ardhur për shkaqe patologjike, por mjekët ligjorë ende nuk...

Trembëdhjetë raste të reja me HIV/AIDS në Kosovë

Dita ndërkombëtare e luftës kundër HIV/AIDS-it e gjen Kosovën me 13 raste të reja të personave të prekur me këtë virus gjatë vitit 2023. Shefi...

Lajmet e Fundit