13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

SHBA/ Uragani ‘Zeta’ la pas gjashtë viktima dhe mijëra persona të pastrehë

Deri tani sipas autoriteteve shtetërore të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën deri më tani si pasojë e uraganit Zeta që ka goditur Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Uragani Zeta bëri zbarkim pranë Cocodrie, Louisiana, të mërkurën me erëra që arrinin deri në 110 km/h.

Zeta që është stuhia e pestë që përplaset në rajon këtë vit, ajo goditi Luizianën juglindore, duke rrëzuar linjat e energjisë, pemët dhe duke dëmtuar shumë shtëpi.

Zeta ka shkaktuar ndërprerjen e energjisë elektrikë për 2,6 milionë familje.

Në Louisiana, nga Garda Kombëtare u kërkua të mbështesë ushtarët në përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit.

Rënia e pemëve bllokoi korsitë e dy autostradave ndërshtetërore në Atlanta.

Zeta, e cila goditi Gadishullin Jukatan të Meksikës të hënën me një erë që arrinte në rreth 130 kilometra në orë, solli reshje të forta shiu.

Shteti i Louisiana-s këtë vit është goditur gjithashtu nga uraganet Laura dhe Delta.

Më Shumë

Qeveria miraton projektligjin për tatimet, përfshi faljet tatimore për 2023

Qeveria e Kosovës përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se këtë të premte ka miratuar projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e...

Arsenali e lartëson Granit Xhakën

Tre gola në tri ndeshje, Arsenali e lartëson Granit Xhakën Granit Xhaka është duke kaluar nëpër një formë kulmore të karrierës. Ylli kosovar po shkëlqen në...

Lajmet e Fundit