31.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

SHBA vlerëson se Rusia ka humbur nga 20 deri në 30 për qind të ushtarëve dhe mjetet e blinduara të dërguara në Ukrainë

Gjenerali amerikan Mark Milley, ka dhënë një pasqyrë të qartë rreth luftës në Ukrainë. Ai ka zbuluar detaje bazuar nga informacionet e mbledhura nga inteligjenca amerikane.

Derisa ministrat Mbrojtjes të vendeve perëndimore janë mbledhur për të diskutuar për konfliktin, Milley tha se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vlerësuar se 100 nga 200 ushtarë ukrainas vriten çdo ditë, transmeton Telegrafi.

Megjithatë ka refuzuar të jep detaje tjera për arsye të sigurisë. Milley theksoi se Rusia ka humbur shumë ushtarë dhe mjete të blinduara – që besohet të shkojnë nga 20 deri në 30 për qind të forcave që i ka dërguar në Ukrainë.

Ndryshe Ukraina po vazhdon me tërë kapacitetet të mbrohet nga forcat pushtuese ruse – madje presidenti Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje vendeve të perëndimit që t’i dërgojnë sa më shumë armë të rënda. /Telegrafi/

Më Shumë

Burrë e grua rrihen mes vete në Malishevë, përfundojnë në spital e më pas ndahen

Telashet në familjet kosovare nuk kanë të ndalur. Përditë në Polici raportohen numër i madh rastesh, ku konfliktet mes bashkëshortëve shpesh përfundojnë edhe me...

Prizren: 3 vëllezërit në dasmë, hajnat “festuan” në shtëpitë e tyre (VIDEO)

  Në Krushë të Vogël të Rahovecit mbrëmë ka ndodhur një vjedhje e rëndë. Hajnat hynë në shtëpitë e tre vëllezërve Hajdari, të cilët bashkë më...

Lajmet e Fundit