12.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Shkodër, artistë shqiptarë e italianë në koncert të përbashkët

7286446 orkestrantë dhe muzikantë shqiptare dhe italiane, të mbështetur nga Ambasada Italiane në Tiranë dhe Konsullata Italiane në Shkodër, Bashkia Shkodër dhe Provinca Franceskane të Shkodrës, ishin pjesë e një koncerti të dhënë në mjediset e kishes Françeskane të qytetit të Shkodrës.

Gjatë fjalës së tij, Ambasadori Italian, Massimo Gaiani, përgëzoi artistët që sollën në mënyrën më të mirë përpara artdashësve shkodranë, Requiem nga Giuzepe Verdi. Ai falenderoi ministren e re e Kultures, Mirela Kumbaro që zgjodhi Shkodrën, përmes këtij aktiviteti që të prezantohet si ministre e re e Kulturës, ndërkohë që nuk la pa theksuar faktin që arti si gjithmonë i thyen akujt, duke nënvizuar se kryebashkiaku shkodran Lorenc Luka edhe pse demokrat e ndoqi shfaqjen prane pranë ministres socialiste, Mirela Kumbaro.

Drejtori i projektit, Guido Corti, në prononcimin e tij pas shfaqjes për mediat, tha se “menduam që ta sjellim në Shkodër këtë shfaqje me qëllim që jo çdo gjë të mbetet e centralizuar në Tiranë. Në vijim, ai shprehu kënaqësinë që gjendet në Shkodër, në këtë qytet të artit e kulturës, ku sipas tij, prandaj edhe Requiem nga Verdi është përzgjedhur si një vepër madhore.

Më Shumë

Sulo Gradeci: Ju rrëfej Enver Hoxhën, si e mbrojta për 30 vjet

Rrëfimi i kolonel Sulo Gradecit, shefi i Sigurimit të Sekretarit të Parë të PPSH-së, njeriun që i qëndroi pranë dhe u përkujdes për jetën e...

Ballkani sot kërkon fitore përballë Gjilanit

Superliga e Kosovës në futboll vazhdon sot me javën e 22-të. Xhiroja hapet të shtunën me ndeshjen Ballkani-Gjilani. Suharekasit kërkojnë fitore dhe ta ruajnë vendin e...

Lajmet e Fundit