3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Shqiptarët e Argjentinsë shfaqin program me valle kombëtare

shqiptaret e argjendtinesShqiptarët e Argjentinës në qytezën Berisso, të dielën e javës së kaluar kishin festë të vërtetë. Ata, kanë shfaqur një koncert me valle shqiptare që është mirëpritur nga të pranishmit.

Berisso është një qytet afër Buenos Airesit në të cilin në vitin 1910 arritën qindra shqiptarë, thotë Johanna Barra drejtuese e grupit të baletit që sivjet ka debutuar për herë të parë në këtë festival tradicional, pjesë e të cilit shqiptarët janë prej vitesh.

Ky është nje festival tradicional i imigrantëve të këtij rajoni të cilët përbëjnë numrin më të madh të banorëve, përfshirë edhe shqiptarët. Grupi i baletiti sivjet nën udhëheqjen e Julian Desimones dhe Johanna Barras ka arritu të vërë në skenë valle me motive nga viset e ndryshme etnike shqiptare. Grupi i baletiti “Bashkimi” përbëhet nga afwr 20 të rinj të moshës 14-25 vjeç, të cilët po bëjnë përpjekje për të mbajtur gjallë kulturën dhe traditën e të parëve të tyre./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Dhjetë të lënduar nga shpërthimi në Prizren, pesë prej tyre transferohen në QKUK

Numri i të lënduarve nga shpërthimi i granatës së dorës në tregun e kafshëve në Prizren ka shkuar në dhjetë. Shefi i Emergjencës në Prizren,...

Përurohet shtatorja e heroit, Agim Shala

Nëna Halime, nuk kishte se si të mungonte në përurimin e shtatores së birit të saj të shtrenjtë, Agim Shala. Ajo mundohej të qëndronte...

Lajmet e Fundit