15.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Shteti sot në gjyq

Gjykata-qekiqiI erdhi radha edhe Gjykatës së Arbitrazhit në Paris. Më shumë se dy vjet më vonë, nga nëntori 2011 prej që shpërtheu skandali i pasaportave biometrike ku u zhdukën 1.4 milion euro para të taksapaguesve kosovarë, Ministria e Punëve të Brendshme dhe kompania austriake OeSD, do të takohen sot (e premte) në Paris. “Seanca fillestare do të jetë më 24 janar”, thotë Roksana Qarri, zyrtare për media në MPB.

“Pas datës 25 janar, mund të dimë më shumë se çfarë përmbajtje kishte kjo seancë e parë”, tha Qarri për Tribunën. Kështu, derisa procesi gjyqësor për zhdukjen e 1.4 milion eurove tashmë ka nisur në Kosovë dhe e akuzuar kryesore është shtetasja gjermane Natali Velija, paralelisht do të zhvillohet edhe procesi tjetër në Gjykatën e Arbitrazhit në Paris.

Atje do të vendoset se kush është fajtor për shkëputjen e njëanshme të kontratës ndërmjet MPB-së e OeSD-së. Në vitin 2012, shkëputja e kontratës për furnizim të Kosovës me pasaporta biometrike ka ndodhur pas dështimeve të disa takimeve ndërmjet palëve për të gjetur një zgjidhje.

Më Shumë

Inspektorati i Tregut me aksion në Prishtinë, Prizren dhe Gjakovë – konfiskohen 800 produkte dhe mbyllen 3 lokale

Inspektoratit Qendror i Mbikëqyrjes së Tregut ka zhvilluar sot një aksion të përbashkët me Doganën dhe Policinë e Kosovës në tri regjione (Prishtinë, Prizren...

Jurgen Klopp nuk do të marrë drejtimin e Bayern Munich

Agjenti i Jurgen Klopp ka insistuar se gjermani nuk do të bëhet trajneri i ri i Bayern Munich-ut në fund të sezonit 2023-24. Koha e...

Lajmet e Fundit