16.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

S’ka kohë për referendumin brenda Vetëvendosjes

ErzenVraniqi-VVMbledhja konstituive e Kuvendit të Kosovës, e cila është caktuar të mbahet më 17 korrik (të enjten), po del t’i prish punë bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma.

Kështu pasi që Vetëvendosje deri në këtë ditë nuk do të mund ta organizojë referendumin brendapartiak për ta konfirmuar mbështetjen e saj për këtë bllok, me të cilin pastaj do të mund të votohej kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës.

Erzen Vraniqi, nga Lëvizja Vetëvendosje, ka thënë për lajmi.net se pa marrëveshje të këtij blloku nuk ka votim. Ndërsa thotë se vetëm nëse shtyhet mbledhja konstituive do të mund ta organizojnë referendumin brenda anëtarësisë së Vetëvendosjes.

“Pa marrëveshje nuk ka votim. Nëse ndërkohë ndodh diçka para të enjtes, atëherë kërkesa duhet të çohet në organet e brendshme të Lëvizjes dhe ato të vendosin se a do të organizojnë referendum, a do ta zgjidhin apo jo, ka kohë apo s’ka kohë. Por, momentalisht, si qëndron situata, nuk ka marrëveshje dhe nuk ka votim të kryetarit të Kuvendit”, ka thënë Vraniqi, transmeton koha.

“Nëse seanca konstituive shtyhet, atëherë ka kohë për referendum”.

Vraniqi ka thënë se koha e mbajtjes së këtij referendumi është përafërsisht një ditë e plotë, me votim të anëtarëve të VV-së nga mëngjesi deri në mbrëmje, pas së cilës gjë duhet të bëhet edhe numërimi i votave të referendumit.

Më Shumë

Prizren, pesë aktakuza kundër shtatë personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur tridhjetepesë (35) aktakuza kundër dyzetedy (42) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa,...

Molliqaj fton qytetarët të protestojnë më 25 mars kundër marrëveshjes me Serbinë

Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka thënë se marrëveshja e djeshme mes Kosovës dhe Serbisë është tejet e dëmshme. Madje ai ka thënë se ky...

Lajmet e Fundit