25.8 C
Prizren
E diel, 4 Korrik, 2021

Gjykimi për heqjen e “policëve të shtrirë” në Savrovë, dëshmitari tha se kishte qenë në ndikim të alkoolit kur ishte deklaruar në polici

Në gjykimin ku Hasim Berisha po akuzohet se ka kryer veprën penale “asgjësimi apo dëmtimi i pasurisë”, në seancën e së hënës dëshmitari Bafti Jashari deklaroi se nuk është i sigurte për deklaratën që kishte dhënë në polici për këtë rast, pasi tha se kishte qenë në ndikim të alkoolit.

Fillimisht, dëshmitari Jashraj tha së natën kritike ka diskutuar me të akuzuarin, lidhur me faktin nëse duhet t’i hiqnin apo jo pengesat në rrugë, të njohura ndryshe si “policët e shtrirë”.

“Jemi kapur me fjalë mes vete me Hasimin se duhet t’i heqim pengesat në rrugë apo nuk duhet t’i heqim”, deklaroi ai, duke shtuar se i akuzuari nuk kishte shkruar atë natë në lokal me një copë të “policit të shtrirë”.

“Ka ardhur me një copë të zezë, masë plastike”, ka thënë dëshmitari, raporton “Betimi për Drejtësi”.

E i pyetur nga prokurori Naim Gashi, ai tha se kjo që po deklaron gjatë kësaj seance është e vërtetë dhe se nuk është i sigurte për deklaratën e dhënë në polici, pasi tha se ka qenë në ndikim të alkoolit.

“E vërteta është ajo që po them sot, sepse deklaratën e dhënë në polici e kam dhënë në ndikim të alkoolit dhe nuk jam i sigurt për të”, ka deklaruar Jasharaj.

Tutje, i pyetur nga i akuzuari nëse ka qenë ai që e ka hequr pengesën afër shkollës në Svavrovë, dëshmitari ka mohuar një gjë të tillë.

Pas dëgjimit të tij, prokurori Gashi ka propozuar që në cilësi të dëshmitarit të dëgjohet edhe Nol Basha, i cili tha se ka qenë i pranishëm në atë lokal në ditën kritike.

Gjykatësi Lavdim Bajraktari e caktoi seancën e radhës për 13 korrik, nga ora 10:30.

Hasim Berisha po akuzohet nga Prokuroria Themelore në Prizren se më 20 dhjetor 2019, rreth orës 02:45 pas mesnate, në rrugën “Uji i mirë” në fshatin Savrovë të Komunës së Suharekës, dëmton pasurinë, pronë publike e të dëmtuarës Komunës së Suharekës.

Këtë thuhet se e ka bërë ashtu që pa ndonjë arsye, derisa ishte duke qëndruar në një lokal, del nga lokali dhe shkon në vendin e lartcekur dhe me një mjet të përshtatshëm i heq nga rruga pesë pengesat (policët e shtrirë), të cilat ishin vendosur nga Drejtoria për Urbanizëm dhe Planifikim, me qëllim të ngadalësimit të shpejtësisë së veturave, për parandalim të aksidenteve në atë zonë, me ç’rast të dëmtuarës i ka shkaktuar dëm material.

Me këto veprime, Berisha akuzohet se ka kryer veprën penale “asgjësimi apo dëmtimi i pasurisë” nga neni 321, paragrafi 3 i Kodit Penal të Kosovës, kryesi i së cilës dënohet me gjobë dhe me burgim deri në tre (3) vjet, pavarësisht dëmit të shkaktuar. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Qytetarët s’po kanë ku t’i kalojnë ditët e nxehta’, LDK kritikon Haskukën për degradim të gjelbërimit në Prizren

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka reaguar ndaj qeverisjes së kryetarit të Komunës së Prizrenit , Mytaher Haskuka pasi sipas tyre i njëjti...

Kryeziu, PDK: Kemi pritur 2 e më shumë delegatë, kjo tregon joseriozitet!

Anëtari i Këshillit drejtues të PDK-së, Nijazi Kryeziu ka reaguar pasi ish kryetari i kësaj partie, Enver Hoxhaj ka bërë të ditur se nuk...

Historia e vajzës ruse që u dashurua me shqiptarin: Pse braktisa Kanadanë për Shqipërinë

Masha Mezenina është një vajzë ruse me profesion ‘Make up artist’. Në moshë shumë të vogël familja e saj emigroi drejt Kanadas, vendi në...

Vdes 40-vjeçarja nga Malisheva, bie nga shkallët e katit të 6-të

Një grua rreth 40-vjeç ka vdekur pasi është hedh nga shkallët e katit të gjashtë. Gruaja dyshohet se ka qenë nën depresion psikik, ndërsa trupi...

Përfshihet nga zjarri një stallë në Prizren, digjen 11 krerë lopë

Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka raportuar se i është përfshirë nga zjarri stalla e lopëve të tij. Rasti ka ndodhur në...

ShBA-ja dorëzon bazën Bagram te forcat afgan

Ushtria amerikane u dorëzoi bazën Bagram forcave afgane të sigurisë, pas gati 20 vjetësh. Baza, e ndërtuar nga sovjetikët, është struktura më e madhe ushtarake...

Në Spitalin e Prizrenit nuk ka as sot pacient me Covid-19

84 pacientë, të dyshuar dhe të konfirmuar me COVID-19, janë duke u trajtuar në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme, sipas...

Pacolli pas fotos me Abrashin në Stamboll: Kemi ngrënë nga një doner dhe kemi pirë çaj, na kushtuan me pak se 10 euro

Te infektuar: 107,554 Sheruar: 104.679 Vdekur: 2,248   Pacolli pas fotos me Abrashin në Stamboll: Kemi ngrënë nga një doner dhe...

Xhavit Haliti thotë se iu ngatërrua pasuria me atë të Xhavit Ukës

Deputeti nga radhët e PDK’së, Xhavit Haliti ka reaguar pas deklarimit të pasurisë nga Agjencia Kundër Korrupsionit, raporton Gazeta Express. Ai ka thënë se të...

Rahovec/ Sulmohet fizikisht një person, tre të arrestuar

Tre persona janë arrestuar dje në Fshatin Kramovik të Rahovecit pasi të njëjtit dyshohet se kanë sulmuar fizikisht një person pas një mosmarrëveshje për...

Rita Ora tregon asetet nga Miami

Rita Ora ka treguar trupin e saj seksi në bikine të vogla derisa është parë duke xhiruar klipin e saj të ri në Miami Ajo...

Komuna e Rahovecit përfiton nga granti i Bankës Botërore 250,000.00 dollarë

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi dhe ministri i MPL-së, Elbert Krasniqi, ka nënshkruar marrëveshje në bazë të cilës komuna e Rahovecit është...

Vidhen 40 telefona në një shitore në Suharekë

Janë vjedhur 40 telefona dhe një kompjuter në një shitore në Suharekë. Ngjarja ka ndodhur në mëngjesin e të mërkurës. “Rr. Brigada 123, Suharekë 30.06.2021 -...

Gruaja turke pretendon se është me vjetra në botë, festoi 119 vjetorin e lindjes

Një grua në Turqi pretendon të ketë festuar ditëlindjen e saj të 119 të dielën, gjë që do ta bënte atë personin më të...

Në këto vende sot nuk do të ketë rrymë në Prizren

KEDS ka njoftuar lidhur me punimet në rrjet dhe ndërprerjet e energjisë elektrike të cilat do të zhvillohen sot. Punime të domosdoshme për siguri të...

Wayne Rooney: Pogba ka qenë “Lojtari i Kampionatit Euro 2020”

Wayne Rooney thotë së Paul Pogba ishte ylli i Euro 2020 para se Franca të eliminohej, dhe shpreson që mesfushori të mund të përsërit...

Lajmet e Fundit