3.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

Sonte fillon “DokuFest”

OneGoal-Pep BonetEdicioni i 12-të  i “DokuFest-it” nis zyrtarsisht sonte në Prizren.  Tema e festivalit sivjet është “Theji Kufijtë”, i cili synon synon të prekë temë e kufijve fizik dhe konceptual.

Nita Deda, drejtuesja e Komunikimit ka thënë se risi e këtij edicioni janë filmat e selektuar, në të cilin do shfaqen më shumë se 250 filma, nga 2300 sa kishin aplikuar.
“Mbrëm  kemi   fillu festivalin ‘DokuFest’ me DokuPhotos. Risi e këtij edicioni janë numri edhe më i madh i të interesuarve, kemi 250 filma. Janë kategoritë nga më të ndryshmet. Është një fluks i madh i njerëzve. 250 vullnetarë kanë filluar punën sot”, ka thënë Deda.

Festivali hapet me shfaqjen e filmit të shquar Stories We Tell nga Sarah Polley në kinemanë Lumbardhi.

Sivjet në “DokuFest” do të ketë një program të ri garues me filma dedikuar të rinjëve dhe me një juri të përbërë nga të rinjët.

Gjatë ditës filmat do të shfaqen në tre lokacione të mbyllura, në Kino Lumbardhi, Kino Evropa dhe Shtëpia e Kulturës, ndërsa gjatë natës filmat do të shfaqen në Kino Kala, Kino Lumi, Kino Bahce, Kino Evopa Pllato.

Deda theksoi pas një muaji qyteti i Prizrenit do të bëhet me kinema funksionale gjatë tërë vitit të menaxhuar nga DokuFest, falë mbështetjes nga Ambasada Norvegjeze dhe Ambasada Amerikane,transmeton Indeksonline.

Programi i koncerteve sivjet do të përfshijë grupe muzikore të zhanreve të ndryshme. Koncertet do të hapen më 17 gusht me grupin punk finlandez Pertti Kurkikan Nimipäivät, dhe do të vazhdojnë me Bloody Foreigners, Por-no të cilët po kthehen pas 10 viteve në skenën e DokuNights, dyshja nga Mitrovica Bicalko, grupi nga Parisi Thylacine, ZEA, Physics, KAOS, etj. Nata mbyllëse e DokuNights do të sjell Elina Duni Quartet do të performojë më 25 gusht.

Më Shumë

BQK thirrje për paratë e falsifikuara: Furnizim vetëm përmes bankave

Banka Qendrore e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media ka bërë thirrje për kujdes të shtuar për qarkullimin e monedhave të falsifikuara. Thirrja e...

1 mijë e 300 gjoba trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

1 mijë e 344 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendit tonë. Gjatë kësaj periudhe kanë ndodhur 15 aksidente me të...

Lajmet e Fundit