6.8 C
Prizren
E martë, 23 Nëntor, 2021

Sot certifikohen rezultatet, kur pritet ta marrin mandatin kryetarët e rinj të komunave?

Afati për marrjen e postit të ri të kryetarit të komunës për kandidatët e sapozgjedhur nga rezultatet e zgjedhjeve lokale është dy javë pas çertifikimit të rezultateve nga ana e KQZ-së.

Kështu figuron në pikën 3 të Nenit 42 të Ligjit për Vetëqeverisje Lokale, në të cilin thuhet se “Mbledhja inauguruese e kuvendit të komunës thirret nga kryetari (aty ku është zgjedhur) brenda pesëmbëdhjetë (15) ditësh nga dita e certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve”.

Po ashtu, pika tjetër thotë se “Nëse kryesuesi i Kuvendit të Komunës nuk e thërret mbledhjen sipas detyrës në paragrafin 2 të këtij neni, mbledhja inauguruese e kuvendit të komunës mund të thirret nga anëtari më i vjetër i zgjedhur i 14 kuvedit komunal, brenda pesëmbëdhjetë (15) ditësh nga data kur kryetari është dashur të thirrë mbledhjen inauguruese të kuvendit të komunës”.

Gjithashtu neni 57 i Ligjit për Vetëqeverisje Lokale, tregon se nëse kryetari i zgjedhur nuk arrin të betohet brenda një muaji nga certifikimi i rezultatit të zgjedhjeve atëherë i njëjti e humb mandatin, shkruan lajmi.net.

“Kryetari që dështon ta japë betimin brenda një (1) muaji nga certifikimi i rezultateve të zgjedhjeve e humbet mandatin”, thuhet në Ligj.

Përgjatë ditës së martë pritet të bëhet certifikimi i rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të 20 prej 21 komunave që iu janë nënshtruar balotazhit, me përjashtim të Komunës së Dragashit. Kjo, pasi që në këtë komunë PZAP-ja ka anuluar të gjitha votat e ardhura me postë nga diaspora, me kërkesë të PDK-së atje, duke e cilësuar si shtrembërim të vullnetit qytetar. Lidhur me këtë, pritet edhe opinion i Gjykatës Supreme, pas ankesës së LDK-së që u adresua kundër vendimit të PZAP-së.

Në komunat të cilat pritet të bëhet certifikimi i zgjedhjeve që kanë shkuar në raundin e dytë janë edhe Prishtina e Prizreni, të humbura me rezultat të ngushtë nga kandidatët e VV-së në komunat respective.

Ndërkaq, rezultati përfundimtar i raundit të parë të zgjedhjeve është bërë më 29 tetor nga ana e KQZ-së.

Sipas rezultateve përfundimtare të KQZ-së, PDK-ja është shpallur partia me më së shumti komuna të fituara, pa përfshirë Dragashin.

Komunat e fituara dhe partitë politike që i fituan ato:

PDK: Mitrovicë, Skenderaj, Ferizaj, Hani i Elezit, Vushtrri, Kaçanik, Prizren, Drenas;

LDK: Prishtinë, Pejë, Lipjan, Istog, Viti, Junik, Fushë-Kosovë;

AAK: Deçan, Suharekë, Gjakovë, Klinë, Rahovec;

LVV: Kamenicë, Shtime, Gjilan, Podujevë;

Lista Serbe: Leposaviq, Novobërdë, Shtërpcë, Zubin Potok, Zveçan, Graçanicë, Ranillug, Partesh, Mitrovicë e Veriut, Kllokot;

Xhafer Gashi: Obiliq;

KDTP: Mamushë dhe

Nisma: Malishevë.

Më Shumë

KQZ shpall rezultatet përfundimtare për 20 komuna, s’përfshihet Dragashi

Komisioni Qendror Zgjedhor ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve për raundin e dytë për kryetar komune, pa përfshirë komunën e Dragashit. Me shumicë votash anëtarët...

Sandra Bullock: Vajza ime do të jetë presidente e ShBA-së!

Aktorja e njohur Sandra Bullock ka deklaruar se vajza e saj 9 vjeçare Laila do të bëhet presidente e SHBA-së. Gjatë një paraqitjeje në People...

“Faleminderit Zotit për çdo gjë”, reagimi i Florian Markut në rrjetet sociale pas fitores ndaj Luisettos

Boksieri shqiptar, Florian Marku ka shfrytëzuar rrjetet sociale për të reaguar pas fitores ndaj Jorick Luisetto në kuadër të IBF në kategorinë ‘walterweight’ apo...

Mësohet emri i të arrestuarit tjetër për plagosjen dhe tentim grabitjen në Prizren

Leutrim Latifi është njëri nga të arrestuarit lidhur me tentim grabitjen dhe plagosjen e dy pronarëve të argjendarisë në Prizren, mbrëmjen e së hënës. Sinjali...

LVV në Dragash përshëndet fitoren e LDK-së, njofton se do të bashkëqeverisin në këtë komunë

LVV qendra në Dragash thotë se pasi nuk arritën të futeshin në balotazh, vendosën të mbështesin në balotazh kandidatin e LDK-së për të ndryshuar...

Një pjesë e Prizrenit sot nuk do të ketë ujë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor”, në Prizren ka njoftuar se disa lagje do të mbesin sot pa ujë. Sipas njoftimit, lagjet që do të...

SBAShK-u pas miratimit në parim të Projektbuxhetit: Greva përshkallëzohet në dhjetor nëse vazhdon injorimi i kërkesave

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka paralajmëruar përshkallëzim të masave sindikale pas datës 4 dhjetor nëse Qeveria e Kosovës dhe...

Xheladini i bindur se Supremja do ta shpallë fitues: Më është marrë fitorja nga duart

Kandidati i LDK-së në Dragash, Behxhet Xheladini, ka treguar më shumë detaje lidhur me ankesën që kanë dorëzuar në Gjykatën Supreme pas vendimit të...

Mësimdhënësi nga Suhareka kërkon pagesën e shujtave ditore dhe pagat jubilare

Mësimdhënësi i Shkollës “28 Nëntori” në fshatin Doberdelan të Komunës së Suharekës, Haxhi Gallapeni ka paditur Komunën e Suharekës, respektivisht Drejtorinë e Arsimit, duke...

Dëmtoi kolektorin duke kryer punime ilegale, i ndërpritet puna të dyshuarit në Prizren

Një rast i dëmtimit të instalimeve publike ka ndodhur në fshatin Vlashnje të Prizrenit, ku është dëmtuar kolektori kryesor që shkon në drejtim të...

Vetëvendosje në Prizren kërkon hetime për procesin e votimit në balotazh

Dega në Prizren e Lëvizjes Vetëvendosje po kërkon që të ketë hetime në lidhje me procesin e votimit në garën e balotazhit, pasi siç...

Biden rifillon punën, pasi i dha përkohësisht kompetencat presidenciale Harrisit

Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti amerikan, Joe Biden ka rifilluar punën pas një vizite mjekësore që zhvilloi më herët gjatë ditës, çka bazuar...

Mediumi boshnjak sjell detajet: Përfaqësuesit e ‘Republika Srpska’ kundërshtuan marrëveshjen e Dejtonit, në vend të tyre nënshkroi një ministër i Serbisë

Përfaqësuesit politikë të ‘Republika Srpska’, Nikola Koljeviq, dhe veçanërisht Momçilo Krajishnik, nuk ishin “të lumtur” gjatë bisedimeve të Dejtonit 26 vjet më parë dhe...

Florian Marku i pandalshëm, e mund Luisetton

Boksieri shqiptar, Florian Marku ka vazhduar me fitore në peshat e lehta. Marku arriti fitore me vendim unanim të gjyqtarëve përballë boksierit Jorick Luisetton. Prej fillimit...

PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit

  PRESSING, Fitorja e LDK-së në Prishtinë   PDK kërkon dorëheqjen e Avokatit të Popullit Lajme Gazeta Express 22/11/2021 14:55 Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar...

Britney Spears: Prindërit e mi duhet të jenë në burg

Britney Spears ka thënë se prindërit e saj duhet të jenë në burg pasi morën nën kontroll jetën e saj dhe financat për më...

Lajmet e Fundit