6.8 C
Prizren
E martë, 23 Nëntor, 2021

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj të akuzuarve lidhur me ndërtimin e Shtëpisë së Kulturës në Zhur të Prizrenit

Në, Departamentin e Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet gjykimi kundër Almir Saitit dhe tre zyrtarëve tjerë, të cilët po gjykohen për veprën penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Drejtësia Sot, raporton se shkak për mos mbajtje të këtij gjykimi ishte mungesa e përfaqësuesit të Komunës së Prizrenit.

Lidhur me këtë fakt Komuna e Prizrenit, sërish ka kërkuar nga gjykata shtyrjen e seancave gjyqësore pasi që përzgjedhja e përfaqësuesit ligjor ende është në procedurë e sipër.

Po ashtu, në shqyrtimin e sotëm nuk prezantoj mbrojtësi i të akuzuarës Behluli Mehmeti, avokati Shemsedin Piraj.

Në këto rrethana, gjyqtari Xheladin Osmani, në mungesë të kushteve ligjore për mbajtjen e këtij shqyrtimi, vendosi që seanca radhës të mbahet më 26 janar 2022 në ora 10:00.

Kujtojmë se, në seancën e datës 01 korrik 2021 ndaj të akuzuarit Refki Muzbeg, është pushuar procedura penale për shkak të parashkrimit absolut të ndjekjes penale për veprën “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”.

Sipas aktakuzës të datës 16.04.2019, zyrtari komunal Almir Saiti akuzohet se nga muaji Maj i vitit 2010 deri më 22.10.2015, ka keqpërdorur detyrën zyrtare, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore për vete apo personin tjetër. Në këtë mënyrë, ai i ka shkaktuar dëm buxhetit të Komunës së Prizrenit, pasi që nuk ka vepruar sipas Ligjeve dhe Rregulloreve në fuqi.

Pastaj, zyrtari komunal Muhamet Bajrami akuzohet se nga data 24.12.2009 deri më datë 22.10.2015 ka keqpërdorur detyrën zyrtare, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore për vete apo personin tjetër. I njëjti ka dëmtuar buxhetin e Komunës së Prizrenit, duke marrë vendime në mënyrë jo ligjore.

Në vazhdim, zyrtarja komunale Hatixhe Përzhella akuzohet që nga data 24.12.2010 deri më datë 22.10.2015 ka keqpërdorur detyrën zyrtare, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore për vete apo personin tjetër. Ajo me veprimet e saj i ka shkaktuar dëm buxhetit të Komunës së Prizrenit.

Gjithashtu, edhe Drenusha Behluli-Mehmeti si zyrtare në MKRS, akuzohet se nga 03.11.2017 deri më 12.12.2017 ka keqpërdorur autoritetin zyrtar, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore për vete apo personin tjetër.

Me këto veprime, të njëjtit akuzohen se kanë kryer veprën penale keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar sipas Kodit Penal të Kosovës.

Drejtësia Sot

Më Shumë

John Fury akuzon Jake Paul-in se nuk donte të bënte testin e dopingut

Babai i Tommy Fury, John, ka ndezur polemika me komentet e tij të fundit, pasi ai akuzoi Jake Paul për shmangien e testeve antidoping...

“Faleminderit Zotit për çdo gjë”, reagimi i Florian Markut në rrjetet sociale pas fitores ndaj Luisettos

Boksieri shqiptar, Florian Marku ka shfrytëzuar rrjetet sociale për të reaguar pas fitores ndaj Jorick Luisetto në kuadër të IBF në kategorinë ‘walterweight’ apo...

Autoritetet shpëtojnë pilotin i cili po qëndronte në majë të aeroplanit që po fundosej në brigjet e Floridës

Agjentët federalë që po kryenin një operacion detar në Florida papritur u gjendën të përfshirë në një shpëtim ajror, kur panë një pilot në...

Vetëvendosje në Prizren kërkon hetime për procesin e votimit në balotazh

Dega në Prizren e Lëvizjes Vetëvendosje po kërkon që të ketë hetime në lidhje me procesin e votimit në garën e balotazhit, pasi siç...

Arrestohet një burrë në Rahovec, sulmoi fizikisht nusen e djalit

Është arrestuar një burrë pasi ka sulmuar fizikisht nusen e djalit të tij në Rahovec. Gruaja ka marrë trajtim mjekësor në QKMF. “Është arrestuar i dyshuari...

Arrestohen dy të dyshuar për grabitjen dhe plagosjen e argjendarëve në Prizren

Dy persona të dyshuar për tentim grabitjen dhe plagosjen e pronarit dhe djalit të tij në një argjendari në Prizren janë arrestuar sot. Lajmin e...

Shtyhet gjykimi për korrupsion ndaj të akuzuarve lidhur me ndërtimin e Shtëpisë së Kulturës në Zhur të Prizrenit

Në, Departamentin e Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet gjykimi kundër Almir Saitit dhe tre zyrtarëve tjerë, të...

Kim Kardashian më e lumtur se kurrë në lidhjen e re( FOTO)

Kim Kardashian dhe Pete Davidson shijuan një takim romantik në Giorgio Baldi të Santa Monicas. Si dy adoleshentë të dashuruar marrëzisht, çifti shihej mjaft i...

Gjuha shqipe

Sahit F. Osmani Tridhjetë e gjashtë tinguj ngjizen në palcën e gjuhës E vijnë me kumbim si ortekë bjeshkësh E vijnë me jehona valësh kryengritëse Të lumenjve të zbritur...

Drama në Dragash mes PDK e LDK: PZAP-ja zbulon skemën se si u bë votimi nga diaspora (Dokument)

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa vendosi që të anulojë votat nga diaspora në Komunën e Dragashit, vota këto që ishin vendimtare në rezultatin...

Jasharaj: Gjysmëvjetori i dytë mund të nisë me grevë

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, i ka bërë thirrje sërish Qeverisë që të fillojë zbatimi i...

Marku: Tani dua të boksoj në Shqipëri

Florian Marku ka arritur ta mbroj titullin në pesha të lehta. “Mbreti Shqiptar” ka fituar ndaj Jorick Luisetton pas vendimit të gjyqtarëve. Marku ka falënderuar pjesëmarrësit...

Sulmohet një person në Suharekë, i shkaktojnë lëndime të rënda

Një person është sulmuar mbrëmjen e së martës në Parkun e Dëshmorëve në Suharekë. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, si është sulmuar fizikisht nga...

Basketboll/ Art Motion Superliga, java e 11 vjen me dy derbi

Në mesjavë do të zhvillohet java e 11 në Art Motion Superligën e Kosovës në basketboll. Derbi pritet të jetë ndeshja mes Sigal Prishtinës dhe...

Arrestohet personi i katërt për tentim grabitjen dhe plagosjen në Prizren

I dyshuari i katërt për grabitjen në Prizren që ndodhi të hënën në mbrëmje është arrestuar sonte. Këtë e ka konfrimuar Shaban Osmanollaj, zëdhënës për...

Përvjetori i lindjes së rilindasit Jeronim de Rada

Më 19 nëntor 1814 në Makia të Kalabrisë u lind rilindasi Jeronim de Rada. Mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të...

Lajmet e Fundit