19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Sot, Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë

Që nga viti 1967, 2 Prilli kremtohet si Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë, për të frymëzuar dashurinë për leximin dhe për të tërhequr vëmendjen te librat për fëmijë. 

Data 2 prill është zgjedhur në nder të shkrimtarit danez Hans Kristian Andersen, përrallat e të cilit kanë shoqëruar fëmijët prej disa shekujsh tashmë.

Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë sjell ndërgjegjësimin për leximin dhe se sa thelbësor është ai në formimin e mendjeve të të rinjve. Librat u japin fëmijëve një ndjenjë ikjeje nga realitetet e tyre të zakonshme ose rrethanat e tyre të vështira dhe i lejojnë ata të zbulojnë histori, në një gjuhë që kuptojnë.

Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë sponsorizohet nga Bordi Ndërkombëtar i Librave për të Rinjtë, e cila është një organizatë jofitimprurëse me bazë në Mbretërinë e Bashkuar. Konkurset e shkrimit, shpalljet për çmime librash dhe ngjarjet me autorë të letërsisë për fëmijë janë ndër aktivitetet që zhvillohen çdo vit. /atsh

Më Shumë

Sot luhen dy ndeshje interesante në Ligën e Kampionëve, kryepërballja në Paris

Sot do të zhvillohen dy ndeshje në kuadër të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve. Kryepërballja kryesore e natës së mërkurës pritet të jetë ajo në...

Sulmoi fizikisht fëmijën e fqinjit, policia arreston të dyshuarin në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person, pasi ka sulmuar fizikisht fëmijën e fqinjit. Rasti ka ndodhur të martën në ora 18:13...

Lajmet e Fundit