3.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Sot merret vesh se çfarë ka gjetur Williamson për krimet e luftës ne Kosovë

Clint Williamson-prokurori amerikanPas tri vjet hetimesh, kryeprokurori amerikan, Clint Williamsen do të publikojë sot në Bruksel, raportin e tij lidhur me pretendimet e senatorit zviceran Dick Marty, lidhur me trafikimin e organeve nga ana e UÇK-së.

Willimason raportin e tij e publikon në ora 10:30 në një konferencë për media.

Kryeprokurori i Task-forcës speciale, ka disa ditë që e ka përfunduar hetimet, ndërsa mediet kanë raportuar se ai nuk ka gjetur asnjë fakt se ka pasur trafikim organesh në të ashtuquajturën “Shtëpi e Verdhë” në veri të Shqipërisë nga ana e ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Mirëpo siç kanë thënë mediet në Prishtinë, në Kosovë ka pasur serbë, civil të vrarë dhe të zhdukur, prandaj disa ish-eprorë dhe guerilë të ish-UÇK-së, mund të përballën me drejtësinë nën akuzën për krime të luftës.

Siç raporton “Koha ditore” nga hetimet e Willimase mund të akuzohen disa eprorëve të UÇK-së nën dyshimin për zhdukjen e disa serbëve në fshatin Zoqishtë të Rahovecit. Këta ish-guerilë nuk do të akuzohen derisa nuk do të nisë punën Gjykata për Krime të Luftës.

Siç thuhet më tej në këtë medium, aktakuza përfshinë vrasjen e civilëve, torturim dhe mbajtjen e tyre në kushte çnjerëzore, por jo edhe heqjen e organeve, siç e ka përmendur senatori zviceran Dick Marty në raportin e tij.

Aktakuza do të ketë përgjegjësi individuale dhe jo komanduese.

Prokurori Williamsen ka rreth tri vjet që i ka nisur hetimet për të vërtetuar akuzën më të rëndë që i është bërë UÇK-së nga ndërkombëtarët, atë për trafikim organesh. Edhe ish guerilët e UÇK-së, por edhe përfaqësuesit e institucioneve në Shqipëri, kanë kërkuar që sa më parë të hidhet dritë mbi një akuzë që dëmton edhe imazhin e Tiranës zyrtare.

Më Shumë

Prizren: Kanosi një grua përmes telefonit, policia i gjen në shtëpi armën me 39 fishekë

Një grua nga Prizreni ka rapotuar se është kanosur nga një burrë përmes telefonit. Në raportin e policisë thuhet se në shtëpinë e të dyshuarit...

Zelensky publikon pamjet kur raketa ruse godet ndërtesën kolektive, brenda të cilës jetojnë fëmijë e gra

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar pamjet që tregojnë momentin kur raketa ruse godet ndërtesën kolektive në Zaporizhzhia në juglindje të Ukrainës. Sipas tij, rusët...

Lajmet e Fundit