8.9 C
Prizren
E martë, 26 Tetor, 2021

Spitali i Prizrenit, 159 pacientë po trajtohen me koronavirus

Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se në QKUK dhe spitalet e përgjithshëm janë duke u trajtuar 1,139 pacientë me koronavirus.

Nga 1,139 pacientë, 1,051 janë pacientë pozitiv me koronavirus, ndërsa 55 janë në gjendje të rënduar shëndetësore dhe 952 të tjerë nën asistentë të oksigjeno-terapisë, njofton Klankosova.tv.

Në QKUK janë 392 pacientë të shtrirë, 382 prej tyre COVID-19 pozitivë dhe 331 me oksigjeno-terapi.

Numri i shtrirë sipas klinikave në QKUK:

– Klinika Infektive, 116 pacientë

– Klinika Infektive 2 (Mjekësia Sportive), 89 pacientë

– Klinika Infektive 3 (Interno), 70 pacientë

– Mjekimi Intensiv Qendror Covid- 19, 14 pacientë

– Klinika e Pulmologjisë, 65 pacientë

– Klinika e Pediatrisë, 10 pacientë

– Klinika e Gjinekologjisë, 28 pacientë

ShSKUK ka njoftuar se numri i pacientëve që po trajtohen me koronavirus në spitalet e përgjithshme është 747, nga ta 621 pozitiv dhe 621 nën asistencë të oksigjeno-terapisë.

Numri i pacientëve të shtrirë në Spitalet e Përgjithshme:

– Spitali i Prizrenit, 159 pacientë

– Spitali i Gjakovës, 130 pacientë

– Spitali i Pejës, 178 pacientë

– Spitali i Gjilanit, 138 pacientë

– Spitali i Mitrovicës, 42 pacientë

– Spitali i Vushtrrisë, 22 pacientë

– Spitali i Ferizajt, 78 pacientë

Më Shumë

Kur thua Fishta, ke thënë Shqypnia!

Personalitet unik. Një zë i fuqishëm i letrave shqipe të gjysmës së parë të shekullit të njëzetë. Lahuta e tij, derdhi lot e u...

Gjermania heq Kosovën nga lista e kuqe e shteteve me rrezik për Covid

Mësohet se nga e diela e ardhshme qytetarët e Kosovës do ta kenë më të lehtë udhëtimin për në Gjermani, transmeton albinfo.ch. Kjo pasi qeveria...

Moti sot, vranët dhe me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të shtunën do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe herë pas here me shi. Temperaturat maksimale...

Erdogan kërkon që 10 ambasadorë të shpallen “non grata”

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallë “persona non grata” (persona të padëshirueshëm) dhjetë...

Rahoveci në balotazh, Latifi i AAK-së dhe Korenica i LVV-së në garë për të parin e komunës

Komuna e Rahovecit po ashtu do të ketë edhe një raund tjetër në zgjedhjet lokale 2021. Në raundin e dytë, në këtë komunë do të...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

Mbappe: Messi është më i miri në botë

Futbollisti i Paris Saint Germain Kylian Mbappe, ka thënë se Lionel Messi është futbollisti më i mirë në botë. Ai nuk është i zemëruar me...

Thaçi dhe të tjerët lejohen që për disa çështje të apelojnë vendimin mbi mocionet që pretendojnë defekte në aktakuzë

Gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guillou, ka marrë vendim me anë të së cilit i ka lejuar Hashim Thaçin, Jakup Krasniqin e Rexhep Selimin...

Nga nesër mbyllet segmenti i rrugës Brezovicë – Qendra e Skijimit

Rruga Brezovicë- Qendra e Skijimit do të jetë e mbyllur nga e mërkura deri të shtunën më 23 tetor. Arsyeja është fillimi i asfaltimit të...

Kërkohet ndihmë për shërimin e vajzës nëntë muajshe nga Prizreni

Familja Laçi nga Prizreni kërkon ndihmë për shërimin e vajzës nëntë muajshe. Stina Laçi, vajza 9 muajshe nga Prizreni është diagnostifikuar me sëmundjen e rrallë...

Kështu votoi diaspora për kryetar të Prizrenit

  Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve janë numëruar votat që kanë ardhur nga jashtë Kosovës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati i LVV-së për...

Peja triumfon ndaj Yllit

Peja ka mposhtur kampionin në fuqi, Golden Eagle Yllin me rezultat 82:78, në derbin e xhiros së shtatë të Art Motion Superligës së Kosovës...

Operacion policor, konfiskohen thasë me drogë në Suharekë

Drejtoria për Hetimin dhe Luftimin e  Narkotikëve – Njësia në Prizren dhe Njësia e Ferizajt, gjatë punës operative dhe marrjes se informatave nga burime...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohet vetëm një pacient me Covid-19

59 pacientë nga COVID-19, po trajtohen në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, prej tyre 29 me oksigjeno-terapi dhe 2 në...

Masat e reja antiCOVID që pritet të miratohen nga Qeveria

Ushtruesja e detyrës së ministrit të Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, ka bërë të ditur gjatë të premtes se masat antiCOVID janë duke u shqyrtuar. Gexha-Bunjaku ka...

140 vjet nga lindja e Picassos

Pablo Picasso u lind më 25 tetor 1881 në Málaga të Spanjës. Ai ishte piktor, skulptor, punues qeramike, projektues grafik, poet dhe dramaturg, publicist...

Lajmet e Fundit