16.9 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shtator, 2021

Stilistja shqiptare fiton çmimin prestigjioz të Fondacionit Louis Vuitton

Stilistja shqiptare e veshjeve të grave Nensi Dojaka ka fituar edicionin e 2021 të Çmimit LVMH për stilistët e rinj, mes 1,900 kandidatëve nga 110 vende të botës.

Çmimi përfshin një shumë prej 300,000 eurosh.

Që nga themelimi i tij në 2014, Çmimi LVMH ka premtuar se do të sigurojë talente të rinj nga e gjithë bota me financime dhe lidhje të brendshme.

Me origjinë nga Shqipëria, por me banim në Londër, Dojaka është diplomuar së fundmi në Central Saint Martins.

Ajo bëri emër në skenën e modës në Londër, vitin e kaluar përmes Fashion East, një organizatë e përkushtuar për të ushqyer talente të reja të modës duke i dhënë stilistëve mundësi për të organizuar një shfaqje në pistë në Javën e Modës në Londër.

Që atëherë, Dojaka është bërë e njohur për veshjet e saj me rripa të frymëzuara në vitet ’90 dhe pjesë të endura të ndërtuara me kujdes.

Dojaka u zgjodh nga një juri e udhëheqësve të industrisë së modës, përfshirë Marc Jacobs, Maria Grazia Chiuri të Dior, Kim Jones të Fendi, Virgil Abloh të Louis Vuitton, Stella McCartney dhe Jonathan Anderson të Loewe.

 

Më Shumë

Sonte luhet finalja e madhe e Superkupës ndërmjet Prizrenit 16 dhe Trepçës

Finalja e madhe e Superkupës së Kosovës në basketboll do të zhvillohet ndërmjet Prizrenit 16 dhe Trepçës. Ndeshja zhvillohet nga ora 17:00 në Pallatin...

Zyrtare: Pjanic bashkohet me kampionin turk, Besiktas

Miralem Pjanic është larguar nga Barcelona pas një viti qëndrim në Camp Nou. Në fakt ka qenë një vit i tmerrshëm për boshnjakun, që nuk...

Familjari i dy viktimave nga COVID-19 në Rahovec: Gjendja në spitalin e Prizrenit është tmerr (VIDEO)

Nënë e bir nga Potoqan i Ulët nga Rahoveci kanë vdekur brenda një dite nga COVID-19. Kunati, respektivisht axha, i viktimave, Hajdar Ahmeti, thotë se...

Haskuka optimist për fitoren e zgjedhjeve të tetorit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka takuar sot kandidatët për Kuvend. Ai tha se lista e kandidatëve për kuvendarë është...

E rrahu babain e tij, arrestohet djali nga Dragashi

Është arrestuar një person në Dragash, pasi i njëjti e rrahur babain e tij. Në raportin 24 orësh të policisë, thuhet se viktima ka pranuar...

Këtyre moshave u takojnë 32 viktimat e sotme në Kosovë

32 viktima janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë si pasojë e COVID-19, raporton Gazeta Express. Viktima më e re gjatë kësaj kohe...

MAPL mbështet 17 komuna në Kosovë në 24 projekte me mbi 2 milion euro, përfituese edhe komuna e Prizrenit

Mbi dy milionë euro do të jenë projektet që Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, do t’i ndajë në projekte për 17 komuna të...

Vdes fëmiu dyvjeçar i infektuar me COVID-19

Një fëmijë dyvjeçar i infektuar me Covid-19, ka humbur jetën pasditen e kësaj të marte, derisa po trajtohej në Klinikën e Pediatrisë në QKUK. Klankosova.tv,...

Demi Rose i vë flakën rrjeteve sociale

Modelja e famshme britanike Demi Rose rrëmben sërish vëmendjen e fansave të saj, duke i mbajtur të larta temperaturat në Instagram edhe pse këto...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 161 pacientë me Covid-19

ShSKUK ka bërë të ditur se 1207 pacientë po marrin trajtim nga COVID-19, në klinikat COVID në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, njofton Gazeta...

OHTK kundër mbylljes së bizneseve, kërkojnë shqyrtim të masave

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës është kundër mbylljes se bizneseve, duke kërkuar shqyrtim të masave nga institucionet shtetërore. Përmes një reagimi ata kanë...

Gjykimi për krime lufte ndaj Remzi Shalës, dëshmitari thotë se emri i Haxhi Përteshit ishte lakuar si bashkëpunëtor i Serbisë

Dëshmitari Shefki Bujari tha se emri i Haxhi Përteshit ishte lakuar si bashkëpunëtor i Serbisë nga shumë ushtarë derisa ishte në pozicione në Javor...

Prizren, raportohet për një të mitur të zhdukur në qershor të këtij viti

Policia e Kosovës ka marr një njoftim se një djalë i mitur është zhdukur në qershor të këtij viti. Ngjarja ka ndodhur në Prizren, në...

Anton Quni nderon heroin Salajdin Berisha

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka bërë sot homazhe para shtatores së heroit, Salajdin Berisha. “Homazh nderimi, respekti e përulje pranë...

Haskuka e kërkon votën për mandatin e dytë në Hoçë të Qytetit

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosjes, Mytaher Haskuka ka filluar të kërkojë votën për mandatin e dytë të kryetarit të Prizrenit. Ai, është takuar me strukturat e...

Prizren, shtyhet afati për të përfituar nga vendimi i faljes së obligimeve për taksën e bizneseve

Drejtoria për Ekonomi dhe Financa njofton të gjitha bizneset e Komunës së Prizrenit që është shtyrë afati për të përfituar nga vendimi i faljes...

Lajmet e Fundit