15.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Maj, 2024

Strip artisti Gani Sunduri hapë ekspozitë në Stanboll të Turqisë

Gani Sunduri-fotoArtisti i njohur i stripit dhe i karikaturës nga Prizreni, Gani Sunduri, prej 5 dhjetorit 2013 deri më 20 janar 2014 me ftesën e bërë nga komuna e Kyçykcekmegje (Küçükçekmece) dhe nga disa shoqata të stripit dhe të karikaturës nga Turqia, do të hapë ekspozitë të përbashkët në Stanboll të Turqisë me karikaturistin e njohur Yasar Firat me temën “?K? ÜLKE ?K? SANATÇ?”( DY SHTETE DY ARTISTË).

Artisti për herë të parë do të bëjë prezant?m?n e stripit dhe të karikaturës kosovarë në Turqi.

Gani Sunduri aktualisht është duke punuar në projektin e përbashkët me shoqatat nga Turqia dhe Franca. Gani Sunduri është autor i parë në Kosovë i cili krijoi disa nga super heronjtë kosovarë si “Shqiponja e Kuqe”,Super fëmija”, “Flokarti” etj.Artisti është i angazhuar shumë me aktivitetet artistike. Deri me tani ka realizuar 4 ekspozita personale dhe 9 festivale te stripit dhe te karikaturës, ka marrë pjesë në shumë festivale ndërkombëtare. Është fitues i disa çmimeve Kombëtare dhe ndërkombëtare.

Më 2012 është fitues i çmimit të Artë për Karikaturë në Qipro, po të njëjtën vit merr mirënjohje speciale nga kabineti i kryetarit të Komunës së Prizrenit për prezantimin e vlerave artistike dhe kulturore Kosovarë në arenën kombëtare dhe ndërkombetare.

Më 2013 merr mirënjohje nga Komuna e Prizrenit si artisti më i mirë në Strip dhe Karikaturë. Më 2013 nderohet edhe me çmimin “Artist i Merituar”, është organizator i shumë festivaleve dhe ekspozitave në Prizren si dhe përfaqësues i Kosovës në disa festivale dhe shoqata ndërkombëtare.

Në këtë ekspozite nga artisti do të realizohen edhe disa punëtori të stripit dhe të karikaturës ku artisti do ketë mundësinë që të shpalosë artin e nëntë dhe stilin e tij.

Është një mundësi e mire për artistin Gani Sunduri që me mënyrën e tij të shprehurit me art të shpalosë para një publiku të gjerë vlera të mirëfillta të kulturës sonë. Përpos ekspozites dhe punëtorive artisti është ftuar nga disa shoqata për planifikimin e festivaleve për vitin 2014 që do të mbahen në Kosovë , Turqi e më gjerë.

Më Shumë

Goditet me veturë zyrtari policor në Prizren

Një person është arrestuar, pasi dyshohet se e ka goditur me veturë një zyrtar policor. Rasti ka ndodhur të marten në Prizren rreth orës 12:35. Kliko...

S’ka vija të kuqe për PDK-në, thotë Haxhi Avdyli i Guxo-s

Deputeti i Guxo-së, Haxhi Avdyli, ka thënë se vijat e kuqe nuk janë të mira në politikë, kështu duke nënkuptuar se nuk ka vija...

Lajmet e Fundit