36.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Sulmet ndaj Policisë, Kurti: Sulmi i djeshëm ka ardhur nga Serbia

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka reaguar sot pas katër sulmeve që i janë Policisë së Kosovës në veri të vendit.

Kurti në një postim në Twitter shkruan se sulmi i djeshëm është identifikuar se ka ardhur nga Serbia.

“Për tri ditë resht, zyrtarë policorë të Kosovës janë sulmuar në pikën kufitare me Serbinë. Dje dhe sot herët, një breshëri plumbash dhe një granatë dore u hodhën drejt policisë sonë. Burimet tona e kanë identifikuar sulmin e djeshëm të ardhur nga Serbia”, shkruan Kurti.

Ndryshe, sot ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti kanë mbajtur një konferencë të jashtëzakonshme për media, ndërsa kanë bërë të ditur se katër sulme ndaj zyrtarëve të Policisë së Kosovës kanë ndodhur në tri ditët e fundit në pjesën veriore të vendit, ku janë përdorur armë e mjete të ndryshme.

Në konferencë u bë e ditur se Policia e Kosovës në sulmin e parë kanë hasur në rrugë iriqë metalikë që përdoren për dëmtimin e gomave të automjeteve, në atë të dytin zyrtarët janë sulmuar me gurë, në sulmin e tretë kanë dëgjuar katër-pesë breshëri, diku rreth 30 fishekë, ndërsa në të katërtin janë përdorur granata dore dhe AK 47

Më Shumë

Procedohen pagesat e subvencioneve për bujqit

Sot është proceduar një pagesë e radhës për subvencionet e bujqve. Kështu ka njoftuar përmes një postimi në Facebook, Ministri i Bujqësisë, Faton Peci i...

Muhamed Thaqi, trajner i Rahovecit

Muhamed Thaqi do të jetë në krye të klubit të basketbollit, Rahoveci për sezonin e ri në Superligën e Kosovës. Thaqi është zyrtarizuar të shtunën...

Lajmet e Fundit