0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Tahiri Brukselit: Ose hiqni barrikadën, ose e heqim ne

Edita TahiriZëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri, në një intervistë për RTK, i ka bërë me dije Brukselit zyrtarë, se nëse ata nuk e largojnë “parkun e paqe” nga ura e Ibrit, atëherë këtë gjë do ta bëjë Qeveria e Kosovës.

“BE duhet të rris angazhimet. Ja kemi bërë të qartë Brukselit se presim që për një kohë të shkurt të hiqen nga ura dhe ura të funksionalizohet për lëvizjen e lirë. Nëse nuk ka lëvizje nga Brukseli, ne si Qeveri do t;i marrim masa për këtë”, tha ajo.

Tahiri tha se “ne si Qeveri, kemi qenë në kontakt dhe jemi ende në kontakt me ndërkombëtarët dhe veprimet tona do të jenë të koordinuara”.

Tahiri më tej publikoi vendimin e Qeverisë së Kosovës, se Zyrtari i Lartë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, më nuk do të mund të futet në territorin e Kosovës.

Më Shumë

Ultimatumi i Ronaldo-s që çoi në distancimin nga Jorge Mendes

Ndarja mes Cristiano Ronaldo-s dhe Jorge Mendes është një temë që po flitet prej kohësh. Këtë e ka konfirmuar edhe gazeta “El Mundo” në...

Ismail Kadare, pasdite

Ben Blushi Duke i uruar Ismail Kadaresë ditëlindjen, po botoj bisedën që kam bërë me të si pjesë e librit tim “41 Sekrete". Alda Bardhyli, Ismail...

Lajmet e Fundit