16.8 C
Prizren
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Tejkalohet draftligji për Gjykatën Speciale

Çështjet e identifikuara nga grupi teknik i ekspertëve të Kosovës për Gjykatën Speciale tejkalojnë kornizën e draftligjit të hartuar nga BE-ja për themelimin e kësaj gjykate.

Grupi teknik i ekspertëve nga Kosova, i cili është i ngarkuar nga presidentja Atifete Jahjaga për të diskutuar me BE-në për draftligjin për themelimin e Gjykatës Speciale, sipas një raporti konfidencial që ka siguruar “Epoka e re”, ka vlerësuar se çështjet e mbetura dhe të identifikuara përkitazi me këtë çështje tejkalojnë edhe vetë kornizën e draftligjit për këtë gjykatë.

Sipas këtij raporti, grupi teknik i ekspertëve ka kërkuar të qartësohet juridiksioni kohor i kësaj gjykate, pasi përcaktimi kohor 1998-2000 tejkalon periudhën kohore të luftës. Një veprim i tillë i BE-së, pa paralajmërim, sipas këtij raporti, mund ta dëmtojë procesin e themelimit të Gjykatës Speciale. /Epoka e re/

Më Shumë

Ana Kabashi josh në pozat me bikini

Ana Kabashi arrin të jetë pjesë e faqeve rozë sa herë që shpërnda imazhe tërheqëse në rrjetet sociale. Krahas karrierës muzikore, këngëtarja është e njohur...

Aguero: Jam befasuar me vendimin e Messi-t

Sergio Aguero pranon se ishte i befasuar që miku dhe ish-shoku i skuadrës Lionel Messi ka vendosur të bashkohet me Inter Miami në vend...

Lajmet e Fundit