-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Testi policor!

testiiiiiiiAs pjesëtar e sigurimit fizik dhe ata të Policës së Kosovës nuk kanë arritur që t’i parandalojnë nxënësit të kopjojnë Testin e Maturës. Edhe në pjesën e dytë të mbajtjes së këtij testi është raportuar se pothuajse në çdo qendër ku është mbajtur testit ka pasur kopjime dhe tendenca të tilla.

Madje në një video që është shfaqur nëpër media është parë se si nxënësit kanë injoruar prezencën e sigurimit fizik duke kopjuar gjatë testit. Pavarësisht kësaj, Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, vlerëson se organizmi i pjesës së dytë për Testin e Maturës, që është mbajtur të shtunën, ka qenë më i miri i organizuar ndonjëherë.

Edhe pse gjatë ditës është raportuar për kopjime e nxjerrje të testeve jashtë objekteve shkollore, zyrtarët të MASHT, thotë se raportet nga terreni flasin për një mbarëvajtje të mirë.

Zëvendësministri i Arsimit, njëherësh kryetar i Komisionit Qendror Shtetëror të Maturës, Nehat Mustafa, ka thënë se pjesa e dytë e Testit të Maturës Shtetërore, e cila është mbajtur sot, është testi më i mirë i organizuar ndonjëherë./Tribuna/

Më Shumë

Prizren: Digjet një shtëpi, lëndohen dy persona

Dy persona janë lënduar si pasojë e një zjarri që e ka përfshirë një shtëpi në Prizren. Viktimat janë të dërguar për trajtim në spital. Rasti...

Përcaktohet data e përballjes mes Fury dhe Usyk

Përfaqësuesit e dy boksierëve, Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk kanë qenë në bisedime për disa kohë. Super përballja është shtyrë pas disa javë pasi...

Puhi

Lajmet e Fundit