17.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Thaçi: Haradinaj ia ka qëlluar për zgjedhjet, po jo edhe vitin

Hashim Thaci14-24Ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se organizatorëve të protestave më së paku u ka interesuar Aleksandar Jabllanoviq. Sipas tij, protestat janë bërë për agjendat e tyre politike.

I pyetur për deklaratën e kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj, se zgjedhjet do të mbahen në qershor, ai tha se “Nisma e AAK janë futur në këtë lojë e mezi po presin të dalin”.

“Unë e vlerësoj përkushtimin e mëhershëm të opozitës për vendin. Do t’i ndihmojmë që të dalin nga kjo situatë se nuk e kanë paramenduar këtë. Mesazhi për spektrin politik është të investojmë për shtetin e ta ruajmë unitetin politik dhe qytetar, se çdo gur mbi policinë e institucionet e dëmton shtetin. Nuk përfiton opozita nga gurët, se kështu edhe më pak vota do të marrin”, ka thënë Thaçi në një intervistë për RTV21.

Sipas tij, Haradinaj ia ka qëlluar për zgjedhjet, por jo edhe vitin.

“Sepse, zgjedhjet do të mbahen në vitin 2018”, ka thënë Thaçi.

I pyetur se a do të shkarkohet Jabllanoviqi apo se do të japë dorëheqje para dorëheqjes së ardhshme, zëvendëskryeministri i Kosovës tha: “Do të punojmë në bazë të Kushtetutës. Lista Serbe është në institucione për shkak të Kushtetutës. Kryeministri Isa Mustafa do t’i merr vendimet në përputhshmëri me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi”. /Telegrafi/

Më Shumë

Lirohet nafta, jo edhe benzina

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), respektivisht Departamenti për Rregullimin e Tregut të Naftës, ka publikuar çmimet e produkteve të naftës për 24...

Oleksandr Usyk zbulon se kur dhe ku do të pensionohet nga boksi profesionist

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk ka pohuar se ka në plan të tërhiqet pas tre ndeshjeve të ardhshme. Ai mbetet i pamposhtur në karrierën e tij...

Lajmet e Fundit