25.8 C
Prizren
E hënë, 24 Qershor, 2024

Thaçi shpalosë “Misionin e Ri” në lagjen “Kurrillë” të Prizrenit

Thaci-Tahiri-Fusha-korille ne PrizrenKryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, njehërit Kryeministër i Kosovës, bashkë me kandidatët për deputetë nga lista e PDK-së, Edita Tahiri dhe Irfan Fusha vizituan lagjen “Kurrillë” të Prizrenit

Gjatë qëndrimit në Kurrillë Thaçi dhe kandidatët për deputet Irfan Fusha dhe Edita Tahiri para qytetarëve shpalosën platformën politike-zgjedhore të PDK-së, “Misioni i Ri”

“Nga qytetaret u vlerësua mundësia për krijimin 200,000 vende të reja të punës me Fondin e Ri të Punësimit duke shtuar se janë rreth 70 mijë biznese aktive në Kosovë, secili nga tre punëtor të punësoj, bëhen 210000 vende pune. Por do të ketë shumë më shumë sepse Fondi për bujqësi me 500 milion euro do të krijojë edhe 50000 vende të reja pune”, thuhet në komunikatë të PDK-së dega në Prizren.

“Duke prezantuar programin ekonomik u tha se se programi jonë ekonomik është një Fond i Ri i Punësimit që përfshijnë një investim 1.5 miliardë euro për qytetarët e Kosovës”.

“U vlerësua poashtu se këto fonde do të jenë në shërbimin të bizneseve, bujqëve, blegtorëve e të tjerë. Ata than se Fondi i Ri i Punësimit do t’ju ndihmojë të rritni prodhimet tuaja, të punësoni më shumë kosovarë dhe të përfitoni maksimalisht nga potenciali i Kosovës”.

“Fondi për punësim synon të kontribuojë në rritjen ekonomike të Kosovës, krijimin e vendeve të reja të punës, përmirësimin e qasjes në financa me kushte të volitshme për sipërmarrësit e rijnë, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, si dhe korporata”.

Poashtu Edita Tahiri dhe Irfan Fusha vizituan edhe lagje tjera të Prizrenit, ku shpalosen programin “Misioni i Ri”. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Policia në Prizren sekuestron 22 motoçikleta

Drejtoria Rajonale e Policisë në Prizren, në vazhdimin e implementimit të planit operativ “Motoçiklistët kundërvajtës”, i cili është realizuar nga njësitet policore të stacionit...

Një 45-vjeçare dyshohet se është vetëvrarë mëngjesin e sotëm në Prizren

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin, Shaqir Bytyqi,...

Bregu i shpëtimit

Lajmet e Fundit