22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Policia e Kosovës, me plan të veçantë për zgjedhje

Policia e KosovesZëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, ka deklaruar se Policia e Kosovës me kohë i ka kryer të gjitha përgatitjet e nevojshme policore, përmes hartimit dhe implementimit të planit operativ policor për ofrimin e sigurisë para, gjatë dhe pas procesit zgjedhor.

Sipas tij, qëllimi strategjik i planeve policore për ofrimin e sigurisë gjatë tërë procesit zgjedhor ka të bëjë kryesisht me sigurinë e përgjithshme, mbajtjen e rendit dhe sigurisë publike dhe zbatueshmërinë e ligjit.

“Do të bëhet shtimi i masave të sigurisë në perimetrin e caktuar ku është përgjegjëse policia për të garantuar rend, qetësi dhe siguri publike, para, gjatë dhe pas përfundimit te procesit zgjedhor, si dhe siguria dhe përcjellja e materialit senzitiv. Gjithashtu do të bëhet edhe ndërmarrja e masave të nevojshme policore ndaj veprimeve të mundshme kundër ligjore dhe luftimi i të gjitha dukurive negative që mund të shkaktojnë probleme ose jo stabilitet në pengimin e procesit zgjedhor”, ka thënë Kelani.

Ai ka theksuar se policia do të punojë në parandalimin, luftimin e dukurive negative dhe akteve kriminale të mundshme, që në çfarëdo mase do të rrezikonin qetësinë publike dhe mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, në bashkëpunim të plotë edhe me të gjitha institucionet tjera relevante të angazhuara në këtë proces.

“Policia e Kosovës si institucion i zbatimit të ligjit, ndërmerr të gjitha veprimet policore konform Kushtetutës së Kosovës, ligjeve në fuqi dhe planit të hartuar, për të garantuar rendin dhe qetësinë publike, si dhe mbarëvajtjen sa më të mirë e të sigurt të tërë procesit zgjedhor”, ka thënë Kelani për Telegrafin.

Ndryshe, proceset zgjedhore në Kosovë vazhdimisht janë shoqëruar me parregullsi dhe problemeve të vazhdueshme.

Më Shumë

Pandeli Majko nesër shpallet ‘Qytetar Nderi’ i Rahovecit

Komuna e Rahovecit nesër (e premte) ka paralajmëruar se do të ndajë një çmim për ish-kryeministrin e Shqipërisë, Pandeli Majko. Në njoftimin e lëshuar për...

Ndeja e partisë në Prizren, Vetëvendosje publikon videon ku qytetari shihet duke ia puthur dorën Kurtit

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar pamje nga ndeja që mbajtën dje në Prizren me aktivistë e anëtarë të kësaj partie. Pjesë e kësaj videoje është edhe...

Lajmet e Fundit