8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

“The Rocket” fitues i Film Fest ”Hyjnesha në Fron”

Nine eleven10Me ndarjen e çmimeve mbrëmë në Prishtinë u mbyll edicioni i 6-të i Fest Film Kosova ‘Hyjnesha ne Fron’.

Në ceremoninë përMbyllëse, çmimet janë si vijon:

Skenari më i mirë shkon tek Kim Mordaunt për ndërthurjen me mjeshtri të dramës personale familjare në filmin “The Rocket’, dramë kjo përplotë me incidente dhe emocione.

Çmimi Kinematografia më e Mirë shkon tek Andrew Commis, për mjeshtri në kapjen e pamjeve ekzotike të peisazhit Laosian në filmin ‘The Rocket’.

Për aktorin më të mirë në rol dytësor, juria e Fest Film Kosova ka vendosur t’ia japë çmimin dy ushtarëve të rinj Asim Ugljen dhe Almir Mehiq të filmit ‘Generation 71’ për mbështetjen e tyre bindëse për aktorin kryesor.

Për aktoren më të mirë në rol dytësor, fituese është Svetlana Bojkoviq për përformancën e saj prekëse dhe të paharrueshme të gruas nën presion në filmin ‘The litltle love God’.

Çmimi për aktoren më të mirë shkoi për Asli Bayram për sjelljen e ngrohtësisë dhe bukurisë në rolin e saj të mprehtë e me zemër në filmin ‘Shanghai Gypsy’.

Fituesi i Çmimit Aktori më i mirë është Visar Vishka për karizmën dhe pjekurinë e tij për të sjellë në jetë rolin e tij të shtrirë ndër vite në filmin ‘Shanghai Gypsy’.

Zhelko Soshiq është fitues i çmimit – Regjisori më i mirë për teknikat e tij origjinale dhe stilistike që reflektuan skenarin e tij në filmin ‘The litltle love God’.

Çmimi për filmin më të mirë shkon për ‘The Rocket’ për ekselencë në të gjitha aspektet e realizimit kreativ dhe për tregimin prekës dhe realist.

Çmimet për filmat e metrazhit të shkurtër janë si vijon:

Fitues i Çmimit ‘Filmi më i mirë i shkurtër’ është filmi “Buzkashi boys” në regji të Sam French (Afganistan/USA).

Ndërkaq, fitues i Çmimit ‘Kinemaja e së ardhmes’ është filmi “Closly”, i regjisorit Xhosli Rama (Shqipëri)

Më Shumë

SBAShK-u shqyrton mundësinë e ndërprerjes së grevës

Në takimin e ardhshëm të anëtarësisë se SBASHK-ut, pritet të diskutohet mundësia e ndërprerjes së grevës, kanë bërë të ditur drejtues të kësaj sindikate....

Punime në rrjet/ Këto fshatra të Prizrenit nuk do të kenë rrymë

KEDS ka njoftuar për ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe rrugë të rajonit të Prizrenit. 30.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. Nga NS...

Lajmet e Fundit