21.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

“The U.S. Sun”: Shqipëria, vendpushimi më i pazakontë në Evropë

Një grup vajzash kanë shpërndarë eksperiencën e tyre për një vendpushim të pazakontë plazhi në Evropë, i cili ka verë të lirë dhe madje edhe shezllone falas, sipas një artikulli të Hope Brotherton të botuar në “The U.S. Sun”.

Ksamili në Shqipëri tashmë është quajtur “Maldivet e Europës” nga pushuesit e huaj.

Disa miq kohët e fundit kanë pushuar në qytetin “të nënvlerësuar” bregdetar evropian ku vera kushton vetëm 9 paund.

Edhe pse Shqipëria nuk është një destinacion shumë i popullarizuar për pushime në mesin e britanikëve, Riviera u ka bërë përshtypje udhëtarëve falë plazheve të bukura dhe çmimeve të lira.

Aventurat e udhëtimit mes miqve më të mirë “Ne shkuam atje dhe na pëlqeu shumë”, të cilët së fundmi u larguan të impresionuar nga Ksamili u bënë virale në Tik Tok.

Dy mikeshat kanë postuar së fundmi një video në lidhje me pushimet e tyre verore në Rivierën Shqiptare.

Një mbishkrim mbi videon thoshte: “Ishim në një udhëtim vajzash në një qytet plazhi në Shqipëri”.

“Kemi shpenzuar 12 dollarë (9,50 paund) për një gotë të madhe me verë vendase, të cilën po e pinim ndërsa nxiheshim dhe notonim në ujërat më të kthjellta të detit.

“Ne po pushojmë këtu falas dhe pasi të perëndojë dielli do të shkojmë në një drekë autentike mesdhetare, për 10 dollarë (7,90 paund).

“Ne ecim kudo dhe të gjithë janë kaq miqësorë, udhëtimi nuk është i shtrenjtë.”

Në video, grupi i miqve ishte ulur në disa shezllone me pamje nga ujërat e kristalta.

Videoja arriti 600,000 shikime në platformën e medieve sociale.

Një person shkroi: “Kjo ishte përvoja ime shqiptare! Është absolutisht e nënvlerësuar, por shpresoj të mbetet kështu.”

Një person tjetër shtoi: “Sapo e shtova këtë vend në listën time të pushimeve”.

Një i tretë shkroi: “Jam shumë i interesuar të vizitoj Shqipërinë”.

Në një video të veçantë, miqtë kanë ndarë edhe lokalet e tyre të preferuara të plazhit në Ksamil.

Ata shtuan: “Këtu janë baret më të mira të plazhit në Ksamil, në Shqipëri.

“Në Bar dhe Restorant Guvat, vera është shumë e lirë, dhe restoranti është shumë i shijshëm. Unë kam shijuar vaktin më të mirë.

“Një lokal tjetër është Poda Beach Bar, i cili është më i miri për të qenë në diell.

“Veranda nga Apollonia ishte e preferuara jonë, ishte dita më e mirë që kishim kaluar ndonjëherë.

“Ushqimi dhe pijet ishin kaq të mira, dhe ne notuam në pishinë dhe u hodhëm në det gjatë gjithë ditës.”

Përveç bareve të lira dhe gazmore të plazhit, Ksamili është edhe shtëpia e Pemës së Thatë, një shtëpi njëkatëshe mbi ujë në stilin Maldive që kushton vetëm 8 paund në ditë.

Ksamili ndodhet në pjesën jugore të Rivierës Shqiptare dhe ndodhet afër kufirit grek.

Disa linja ajrore kryejnë fluturime direkte nga Britania e Madhe në Shqipëri, me çmime që fillojnë nga 25 paund.

Fluturimet janë të drejtpërdrejta për në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë, nga atje është katër orë me makinë deri në Ksamil.

Pushuesit gjithashtu mund të fluturojnë në Korfuzin fqinj dhe të kapin një traget për në Sarandë, i cili është 30 minuta larg me makinë.

Përveç fluturimeve të lira, pijeve dhe shezlongëve, akomodimi në hotel është gjithashtu i përballueshëm.

Ka një sërë opsionesh akomodimi në Ksamil duke përfshirë hotele dhe dhoma me qira duke filluar nga 21 paund për natë. /ATSh/

Më Shumë

Shqiptarja e Kosovës: Përse të pushojmë jashtë kur kemi vendin tonë në Shqipëri

Jugu i Shqipërisë në sytë e turistëve vendas, atyre nga Kosova dhe të huajve ka plazhet më të bukura dhe me çmime tejet të...

Nga gushti nis aplikimi i ri për shtesat, vlera vjetore e skemës 120 milionë

Ministri i Financave, Hekuran Murati në konferencën e sotme të përbashkët me kryeministrin Albin Kurti, tha se një familje që ka tre fëmijë, nga...

Lajmet e Fundit