7.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Thirrje për mërgatën që t’i japin mbështetje Ardian Mazrekut në zgjedhjet e së dielës në Suedi

Politikologu nga Malisheva që jeton në Suedi, Ardian Mazreku në kuadër të partisë Moderaterna garon për deputet në parlamentin suedez, në zgjedhjet që do të mbahen këtë të diel për asamble regjionale e asamble komunale.

Profesori Nexhat Krasniqi përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook” ka treguar për veprimtarinë e familjes Mazreku.

“Ardian Mazreku është i lindur në Malishevë të Kosovës, prindëri i tij mësuesi Nuhi A Mazreku u detyrua ta ndërprejë punën si mësues që ishte në Malishevë gjatë viteve ’80-ta të shekullit XX, sepse ishte pjesë e organozimeve në ilegalitetet për kauzë kombëtare. Prandaj, sistemi i regjimit jugosllav i ra në gjurmë, i cili pas burgosjes… detyrohet të migrojë në Suedi. Pas presionit të regjimit jugosllav…, u detyrua ta marrë edhe familjen në Suedi. Aty u veçua me organizime nga më të ndryshme për çështjen kombëtare, me ç’rast në Suedi hapi edhe shkollën e parë në Gjuhën shqipe në vitin 1984 në Halmstad”, ka shkruar Nexhat Krasniqi, duke theksuar se kjo familje ka dhënë kontribut edhe në luftën e UÇK-së.

Ai u ka bërë thirrje shqiptarëve që jetojnë në Suedi t’i japin mbështetje politike mergimtarit Ardian Mazreku.

“Nëse ne ia japim një mundësi politikologut z. Mazrekut, ai do shflytëzojë shumë mundësi, që të kontribuojë edhe për atdheun e origjinës së tij”, ka shkruar Krasniqi.

“Në zgjedhjet e datës 11.09.2022, presim të mirren votat e mjaftueshme, që politikologut Ardian Mazreku të bëhet deputet në Parlamentin e Suedisë”, ka shkruar ai.

 

Më Shumë

65 aksidente trafiku, e mbi 2 mijë gjoba brenda 24 orëve

65 aksidente trafiku janë raportuar brenda 24 orëve, në Kosovë. 18 nga to janë me të lënduar, ndërsa 47 me dëme materiale. Gjatë kësaj periudhe janë...

Muzeu Arkeologjik në Prizren mund të eksplorohet me realitetin virtual në 3D

Thesari i Muzeut Arkeologjik të rajonit të Prizrenit, tani e tutje, mund të eksplorohet nga vizitorët edhe në mënyrë virtuale. https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ EC Ma Ndryshe në bashkëpunim...

Lajmet e Fundit