36.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Ti me mua unë me ty

Skender Berisha

Nuk mendova moti të të ruaj nga moti
pse deshta dhe pse e dija se s’jam i zoti
e dija se reja vret mu në pik të rrafshit
andaj të mbajta thellë në vete prej afshit

doli udhë e gjatë moj sa e sa vjet e ftoht
ty të mbaja mbrenda pak a shumë ngroht
rriteshe në mua një pëllëmbë vjet për vjet
të nanurisja me këngë i bëja sa leht leht

ecëm bashkë ti në mua unë në ty-bukuri
herë kthenim kah jugu herë moj kah veriu
ti më pëshpërisje: – sa i hidhur kurbetziu
më habiti blerimi i riu dashuria më përpiu
u plakën ato pritjet e gjata për mëmëdheun
unë të nxora nga vetja e u nisëm te e drejta
kishte zjarr atje lart te malet ishte Prometeu
më ndoqe moj me vrik unë në ty pash korifeun
Skender Berisha
9 korrik 2013,Prizren

Më Shumë

Sulmohen me thikë, dy persona lëndohen në Prizren

Dy meshkuj kosovarë kanë pësuar lëndime trupore pasi janë sulmuar me thikë nga persona të panjohur, shkruan PrizrenPress Sipas policisë, rasti ka ndodhur gjatë mbrëmjes...

Mosmarrëveshje në aheng familjar në Prizren, një grua lëndohet me thikë

Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast të lëndimit trupor në një aheng familjar në Prizren. Rasti ka ndodhur të hënën në Prizren, në...

Lajmet e Fundit